Blok tabanlı robotik kodlama eğitiminin uzaktan eğitimle yürütülmesine yönelik öğretmenlerin görüşleri ve bu eğitimin kalıcılığa etkisi
Teacher's opinions on taking the block based robotic coding education online and effects of this education to permanency
  1. Tez No: 754408
  2. Yazar: ARDA ÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN KOCAMAN KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, blok tabanlı robotik kodlama eğitimini uzaktan eğitim yolu ile alan farklı branşlardaki öğretmenlerin görüşleri alınarak aldıkları bu eğitimin kalıcılığa etkisine bakılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Merrill (2002) Öğretimin Temel İlkeleri kuramı baz alınarak blok tabanlı robotik kodlama eğitimine yönelik bir çevrimiçi öğrenme ortamı hazırlanmıştır. Araştırmada deneme öncesi modellerden tek grup son test model kullanılmış olup çalışma grubunu Sakarya ili Hendek ilçesi Hendek Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde uzaktan eğitim yolu ile verilen Blok Tabanlı Robotik Kodlama Eğitimi faaliyetine başvuru yapan 15 farklı branştan 37 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılara 7 hafta boyunca uzaktan eğitim yolu ile blok tabanlı robotik kodlama eğitimi verilmiş olup eğitim sonunda araştırmacı tarafından hazırlanan Blok Tabanlı Robotik Kodlama Eğitimi Başarı Testi son test ve izleme testi olarak uygulanmış ve katılımcıların son test ve izleme testlerinden aldıkları toplam puanlar arasında anlamlı bir farkın olmadığı ve eğitimle kazanılan becerilerin kalıcı olarak öğretmenlerde devam ettiği görülmüştür. Katılımcıların uzaktan eğitimle verilen blok tabanlı robotik kodlama eğitimine ilişkin görüşlerini öğrenebilmek için araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış mülakat formu uygulanmıştır. Görüşme formundan elde edilen veriler öncelikle uzaktan eğitim ve içerik olmak üzere iki ana temada incelenmiştir. Uzaktan eğitim teması, uzaktan eğitim deneyimi, eğitime katılma tercihi, beğeni düzeyi, sağladığı faydalar, karşılaşılan sorunlar, avantaj ve dezavantajlar olmak üzere altı bölümde, içerik ana teması ise eğitime katılma nedenleri, konular, motivasyon unsurları ve mesleki gelişim olmak üzere dört bölümde incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin yeni duymaya başladıkları robotik kodlamayı merak etmesi ve kendilerini bu alanda geliştirme istekleri eğitime katılma nedenleri arasında ön plana çıkmaktadır. Katılımcı öğretmenler çoğunlukla blok tabanlı robotik kodlama eğitimini yüz yüze almayı tercih ettiklerini beyan etmişlerdir. Ancak Covid-19 salgını öğretmenlerin uzaktan eğitimi tercih etmelerinde önemli bir etken olmuştur. Uzaktan eğitim yoluyla verilen eğitimin mekansal ve zamansal sınırlamasının olmaması, rahat bir ortamda, sosyal mesafe kurallarına uygun, ekonomik ve tasarruflu olması eğitimi uzaktan eğitim yoluyla almanın faydaları ve avantajları arasında gösterilmiştir. Eğitimin uygulama ağırlıklı olması, derslerin kayıt altına alınarak paylaşılması ve derslerin ders dışı etkinliklerle de desteklenmesi eğitimin beğenilen yönleri arasında yer almaktadır. Eğitim sırasında karşılaşılan donanımsal ve internet bağlantılarından kaynaklanan sorunlar uzaktan eğitimle verilen blok tabanlı robotik kodlama eğitiminin dezavantajları arasında gösterilmiştir. Yine canlı ders saatlerinin tüm katılımcılara uygun olması istendiği için geç saatlere denk gelmesi karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Eğitim sonunda katılımcı öğretmenler robotik kodlama eğitimininin zor ve karmaşık olduğu düşüncesinden uzaklaşmış, eğitimin her yaşa ve her alana uygun olduğunu düşünmüş ve yaygınlaştırılarak daha geniş kitlelere verilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Öğretmenler eğitim sonunda öğrendiklerini okul etkinliklerinde, ders içeriklerinde, öğrenci proje ve yarışmalarında kullanmak ve bu sayede öğrencilerinin problem çözme becerilerinin geliştirilmesinde kolaylık sağlamak istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to look at permanence of robotic coding education received online by teachers in different branches. An online learning atmosphere is set up based on“First Principle of Instruction”(Merrill) for robotic coding with this aim. A single group post-test model which is one of the pre-research models is used in the study. The study group consisted of thirty-seven teachers from fifteen different branches who applied to block based robotic coding course at public training center in Hendek, Sakarya. The block based robotic coding course is given online to the participants for seven weeks. At the final week the achievement test for block based robotic coding is applied which is prepared by the researcher and after four weeks monitoring test was applied. Results revealed that there is no meaningful differences between the scores of the participants' that they got in their final and monitoring tests and the skills gained through education continue in teachers permanently. In order to learn the views of the participants on the online block-based robotic coding education, a semi-structured interview form prepared by the researcher was applied. The data obtained from the interview form were analyzed under two main themes, online education and content. The theme of online education was examined in six sections, namely, experience of online education, preference of participation, level of appreciation, benefits, problems, advantages and disadvantages. The content theme is studied under four sections as reasons for participating in education, subjects, motivation and professional development. According to the research findings, the teachers' curiosity about robotic coding, which they have just started to hear, and their desire to improve themselves in this field come to the forefront among the reasons for participating in the training. Participating teachers mostly stated that they prefer to receive education face-to-face. The pandemic of Covid-19 has been an important factor in teachers' preference for online education. The lack of time and space limitations, being in a comfortable environment, complying with the social distance rules, being economical are listed among the benefits and advantages of receiving the education online. Among the favorite aspects of education listed by the participates are that the education is practice-oriented, the lessons are recorded and shared, and the lessons are supported by extracurricular activities. The hardware and internet connection problems encountered during the training are listed among the disadvantages of the online block-based robotic coding education. The late hours of synchronous sessions which is planned to be suitable for all participants, among the problems encountered. The teachers stated that they moved away the thought of how difficult robotic coding is. They pointed that want to use what they learned at the end of the education in school activities, course contents, student projects and competitions, and thus facilitate the development of their students' problem-solving skills.