İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin matematik ve türkçe derslerine yönelik tutumları ile bu derslerdeki başarıları arasındaki ilişki
The relationship between secondary school of 8th classroom students's attitudes towards mathematics and turkish classes and students's achievement level of the classes
  1. Tez No: 189859
  2. Yazar: HALE YETİM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YILMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu araştırmada, Matematik ve Türkçe Öğretim Programlarındaki amaçlarınöğrencilere ne derece kazandırıldığı ve öğrencilerin bu derslerdeki başarıları ile dersekarşı tutumları arasında nasıl bir ilişki olduğu belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini 2004-2005 öğretim yılında zmir ili metropolalanında Karşıyaka ilçesinde bulunan dört resmi okulda öğrenim gören 3250,örneklemini ise bu okullarda öğrenim gören 300 sekizinci sınıf öğrencisioluşturmaktadır.Faktör analizi sonuçları tutum ölçeklerinin tek boyutlu olduğunu doğrulamıştır.Türkçe tutum ölçeğinin Cronbach alpha güvenirlik katsayısı .96; Matematik tutumölçeğinin .97 olarak bulunmuştur.Bu araştırmanın sonucunda öğrencilerin, Türkçe dersindeki başarıları yüksek vederse karşı tutumları olumlu iken; Matematik dersindeki başarılarının düşük ve dersekarşı tutumlarının olumsuz olduğu bulunmuştur. Ailelerin gelir seviyesi ve öğrenimdüzeyi arttıkça çocuklarının başarılı olmalarına ilişkin beklentilerinin de arttığıortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the degree of learning of Mathematics and Turkish teachingcurriculums? aims for students and the relationship of students? achievement levelsand their attitudes towards these class were investigated.Descriptive research approach is used in this study.The population of in this study consists of 3250 students, from 4 govermentsecondary schools in Karşıyaka, zmir. The sampling consists of 300 subjects of 8thclasroom secondary school students.The results of factor analysis confirmed that the attitude scales (both Turkish andmathematics) have one dimension. The alpha reliability coefficients of Turkish andMathematics attitude scales were .96 and .97 sequencly.It has been found the higher level of achievement for the Turkish class; while lowlevel of achievement has been found for the Mathematics class. Also, studentsoverall attitude toward Turkish class has been found positive while Mathematics hasbeen found negative.Family expectations about their children?s achievement were high the familyincome level high and education level of family was high.