Güney Lykaonia bölgesi sunakları
Altars of South Lykaonia legion
  1. Tez No: 664413
  2. Yazar: BURAK BALDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA KIZGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Doğu'da Kapadokya, güneyde Kilikya, batıda Pamphylia ve Psidia, kuzeyde Phyrygia ve Galatia Bölgeleri ile çevrili olan, günümüz coğrafyasında Konya ve Karaman illerinin kapsadığı alan Antik Coğrafyada Lykaonia Bölgesi olarak adlandırılmaktadır. Antik dönemde sunakların resmi yapılar, konutlar, mezarlar ve kutsal alanlarda kullanıldıkları bilinmektedir. Çalışmalarda genel tipolojisi oluşturulmuş olan sunaklar, genel olarak dini törenlerin yapıldığı, kurban ve adakların sunulduğu belirlenmiş yer veya yapılar olarak çok basit bir biçimde tanımlanırlar. Bizim çalışmamızda ele aldığımız sunaklar, daha önce kapsamlı olarak ele alınmamış, 2005 yılından bugüne kadar devam eden yüzey araştırmaları sonucunda saptanan örneklerden oluşmaktadır. Sunaklar bu çalışma ile tipolojileri belirlenip, gruplandırılmış, her sunağın detaylı tanımlaması yapılmıştır. Sunaklar üzerindeki figür ve bezeme elemanları, benzer örneklerle karşılaştırılmıştır. Üzerlerinde Grekçe yazıt bulunanların çevirileri yapılmış, kullanım amaçlarına ilişkin sonuçlar elde edilmiştir. Lykaonia bölgesinde yaygın olarak dikdörtgen gövdeli sunakların kullanıldığı da çalışmanın sonuçlarından bir diğeridir. Bazı sunak örneklerinin adak, bazılarının onurlandırma, bazılarının ise mezar taşı işlevini taşıdıkları hem üzerlerindeki bezeme elemanlarından hem de yazıtların yorumlanması sonucunda kesin olarak ortaya konmuştur. Bölgede sunaklarla ilgili yapılmış ilk çalışma olması, daha sonra yapılacak çalışmalar için de bir başvuru kaynağı olma niteliğini kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The area where is surrounded by Cappadocia at East; Cilicia at South; Pamphylia and Psidia at West; Phyrygia and Galatia at North is called Lykaonia Region in ancient geography. However, related area is a region where Konya and Karaman Provinces settle today. It is known that altars in the ancient period were used in official buildings, dwellings, tombs, and sanctuaries. Altars whose general typology are specified in studies are defined as the place or constructions where religious ceremonies were performed and also sacrifices and vows were submitted. The altars which we reviewed have not been comprehensively analyzed before. Again, the altars that we scrutinized are composed of samples determined at the end of surface explorations as from 2005. Typologies of altars were revealed by this study; they were classified and described in detail. Figure and ornament elements on altars were compared with similar samples. The altars which have Ancient Greek inscription were translated; we obtained results relating to the intended use. Another result of the study is that rectangular-bodied altars were prevalently utilized in Lykaonia region. It is certainly revealed via both ornament elements and comments of inscriptions that some of the altars functioned as vow; some of them functioned as commendation tool and tombstone as well. Being the first study on altars in the related region brings qualification to this paper to be a reference guide for next studies.