652 numaralı Karahisar-ı Sahib Şeriye sicili
Şeriye registration of Karahisar-ı Sahib with number 652
- Tez No: 189883
- Danışmanlar: PROF.DR. SADIK SARISAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 438
Özet
Bu çalışmamızda, H.16 Şaban 1336-12 Safer 1338 (M.1917-1919) yıllarınıiçeren 652 Numaralı Karahisar-ı Sahib Şer`iye Sicili incelenmiştir.Şer`iye sicillerinin şehir tarihleri açısından taşıdığı önemden dolayı, çalışmışolduğumuz Karahisar-ı Sahib şer`iye sicilinde bulunan 264 adet belge basittranskripsiyon ile günümüz alfabesine çevrilerek belli bir plan dahilinde tasnife tabitutularak değerlendirilmiştir. Defterden, Karahisar-ı Sahib'in idari ve fiziki yapısı ileilgili olarak merkeze bağlı kazalar, merkez kaza ve diğer kazaların nahiye, köy vemahalle isimleri ile bazı yer isimlerini tespit etmek mümkün olmuştur.Defterde, Ermeniler'den bahseden belgeler de yer aldığından Karahisar-ıSahib'de yaşayan Ermeniler'in bulunduğu mahalleler, kullandıkları Türkçe sülaleisimleri ve Türkçe şahıs isimler tespit edilmiştir. Ayrıca Ermeniler'in vasi, vekalet,veraset, nafaka davaları da incelenmiştir.Bu tarihlerde Osmanlı Devleti I.Dünya Savaşı'nın etkisi ile siyasi ve ekonomikyönden sıkıntı içerisindedir. Bu vesile ile Karahisar-ı Sahib halkı da ekonomik sıkıntıyagirmişlerdir. Belgelerin çoğunun içeriğinde ekonomik sıkıntıya dayalı meseleler vardır.Bu durum terekelerde belirtilen eşya ve maldan da anlaşılmaktadır.Çalışmamız, XX. yüzyılın başları gibi önemli bir zaman diliminde,Afyonkarahisar'ın sosyo-ekonomik ve etnik durumuna ışık tutması açısından son dereceönemlidir.
Özet (Çeviri)
This study examines that is the cort registration book of Karahisar-ı Sahibregain between the year 1917-1919 A.D. number of which is 652.As court registrations has importance for the history of cities 264 officalwritings in Karahisar-ı Sahib court registration book carefully categorized and evaluatedwith converting into currernt alphabet with simple transciription. From registration bookit?s possible to learn administrative geographical divisions corcerning the administrativeof the town that depend on the administrative of the centre the villages of he centre citiyand the towns and some settlementsAs the official eritings about the Armenian are in the registration book, thestreets in where the Armenian from Karahisar-ı Sahib live, Turkish family names usedby they and individual Turkish names have been found, in addition the Armenion?sguardian, Proxy, in heritance, maintainance allowance courts have been scrutinizedİn these dates, Ottoman Empire was in depression in the view of political andeconomical by the effect of the first world war. Because of this, the people of Karahisar-ı Sahib were under the hard economic conditions. There are many problems in teh mostof afficial writings that depend on economical reasons. This situation has beenunderstood from goods and properties clarfied in the registration bookİn the beginning of the twentieth century, this study is also importance toreveal Afyonkarahisar?s social-economical and ethnic situations in important points.