Türkiye'de basınç ve rüzgarlar konusunun özel öğretimi üzerine yeni bir model
A new exclusive model on teachingépressure and winds in Turkey'
  1. Tez No: 189902
  2. Yazar: İLKNUR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMALETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu arastırma Ortaöğretim Lise 2. sınıfta okutulan Türkiye Coğrafyası dersindeki ?Türkiye'de Basınç ve Rüzgarlar ? konusunun öğretiminde, uygulanan modele dayalı (Kavramsal Değisim Teorisi ilkelerine dayalı olarak kavramsal değisim metni ve kavram haritaları kullanılarak) öğretim yapılan deney grubu öğrencileri ile, öğretmen merkezli öğretim (düz anlatım, soru-cevap) yapılan kontrol grubu öğrencilerinin dersteki basarıları arasında anlamlı bir faklılık var mıdır? Sorusuna yanıt aramak amacıyla gerçeklestirilmistir. Arastırmada deneysel yöntem kullanılmıstır. Deneysel yöntem 2004-2005 öğretim yılı Ankara ili Merkez Keçiören ilçesi Bekir Gökdağ Lisesi 10.esit ağırlık sınıfları üzerinde gerçeklestirilmistir. Sınıflardan 10 -A sınıfı deney grubu , 10 -B sınıfı kontrol grubu olarak yansız atama yoluyla belirlenmistir. Deneysel yöntem 10-A sınıfından 44 öğrenci , 10-B sınıfından 40 öğrenci olmak üzere toplam 84 öğrenci ile yapılmıstır. Yöntemin amaca uygun hizmet edebilmesi için deneklerin denkliği göz önüne alınmıstır. Deneklerin denkliğinde sınıf mevcutlarının yakınlığı , deneyi gerçeklestirecek olan öğretmenin kıdemi , sınıfların büyüklüğü , ısı ve ısık durumlarına dikkat edilmistir. Arastırmada öntest - sontest kontrol gruplu desen kullanılmıstır. Arastırma sonunda üç alt problemin tamamı doğrulanmıstır. Veri toplama aracı olarak uygulama yapılan üniteye ait konulardan olusan basarı testi uygulanmıstır. Uygulanan basarı testi daha önceden aynı okulun 11. sınıf öğrencilerinden 100 öğrenciye uygulanarak ve uzman görüsü alınarak hazırlanmıs olup 40 sorudan olusmaktadır Veri analizinde iki değisken arasındaki farkın anlamlılığını saptamada kullanılan çift yönlü varyans analizi esas alınmıstır. Çift yönlü varyans analizinde yapılan istatistiksel islemlerin sonucunda su bulgulara ulasılmıstır; 1. Deney ve kontrol grubunun deney öncesi uygulanan öntest toplamında kontrol grubu lehine anlamlı bir fark vardır 2. Deney ve kontrol grubunun deney sonrası uygulanan sontest toplamında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. iv 3. Öğrencilerin ?Türkiye'de Basınç ve Rüzgarlar ? konusundaki basarıları ile ilgili olarak öntest-sontest ortalama basarı puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. Arastırmanın daha genis zamanda , farklı öğrenme düzeylerinde , farklı coğrafya üniteleri için de uygulanması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to find out whether there is a significant difference in the learning level of students whom have been tought using the applied model, the test group, and the teacher-centered model (based on the instructions of the teacher, questions and answers), the control group, in the teaching of the subject“Pressure and Winds in Turkey”, part of the geography curriculum of second grade of high school. The research is based on the experimental approach. The experiment has been carried out in Bekir Gökdağ High School in Central Keçiören in Ankara, on 10th grade equal weight students. Class 10-A has been selected as the test group and 10-B as the control group. 44 students from 10-A and 40 students from 10-B has participated, with a total of 84 students. Equal conditions of subjects has been paid attention to, in terms of size of the class, seniority of the participating teacher, size of the classrooms, heat and lightning. The research uses a pattern of pretest-posttest control group. The three subproblems have all been verified in the research. A test on related subjects have been given as a means of collecting data. The test is prepared by giving it to 100 11th grade students and expert consulting, and it consists of 40 questions. The data analysis is based on the double variance, which assesses the significance of the difference between two variables. The following results were obtained by the double variance analysis: 1. There is a significant difference in favor of the control group in the pretest. 2. There is a significant difference in favor of the test group in the posttest. 3. There is a significant difference in favor of the test group in terms of average scores of pretest and posttest scores. The experiment can be carried out farther over a longer term, different levels of education and different chapters of the education in geography.