Birleşmeler ve stratejik işbirliklerinin şirketlerin küreselleşmeleri üzerindeki etkileri (bankacılık sektöründe bir araştırma )
The effect of strategic alliances and mergers and acquisitions on the globalization efforts of companies (a search in the banking sector)
- Tez No: 189920
- Danışmanlar: PROF.DR. İKBAL AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Varlığını sürdürebilmek, ekonomik ve sosyal anlamda refah düzeyiniarttırabilmek için ülkeler işbirliğinin gerekliliğine inanmış ve yaşananküreselleşme eğilimi ile ülkeler arasında mal, hizmet, sermaye ve teknolojialışverişi artış göstermiş ve serbestleşmiştir.Dünyada iktisadi birleşme ve gruplaşmalar hız kazanmış ve bunayönelik ülkeler arasında ortak menfaatler doğrultusunda bölgesel ve sınır ötesibirleşmeler gerçekleşmiştir. NAFTA, EFTA, KEİ gibi ekonomik ve ticariilişkileri geliştirme amaçlı bölgesel işbirlikleri kurulmuştur. Ortak ekonomik vesosyal politikaların yanı sıra ortak mali politikalar doğrultusunda birleşmesağlayan AB ülkeleri, iktisadi birleşmelerin en ileri safhasını oluşturmaktadır.Ülkeler arası bu ittifaklar dünyasında, küresel pazarların son 20 yıldırartan entegrasyonu ile şirketler, `küresel olmak yada olmamak' sorusunusormak zorunda kalmışlar ve büyüme sağlayabilmek için yeni arayışlarayönelmişlerdir. Küreselleşmeye ayak uydurabilmek ve küresel rekabetortamında büyüyerek varlığını sürdürebilmek için işbirlikleri ve birleşmelergündeme gelmiştir. Şirketlerin küreselleşmelerinde, stratejik işbirliklerinin vebirleşmelerin etkileri çok büyük olup, bunlar şirketlerin hedeflerine kısasürede ulaşmasını sağlayan yöntemlerdendir.?Birleşmeler ve Stratejik İşbirliklerinin Şirketlerin KüreselleşmeleriÜzerindeki Etkileri (Bankacılık Sektöründe Bir Araştırma) konulu buaraştırmada birinci bölümde küreselleşme ve küreselleşme karşısındaşirketlerin uyguladığı temel stratejilere değinilmiştir. İkinci bölümde şirketlerinküreselleşme karşısında buldukları çözüm yollarından stratejik işbirlikleri vebirleşmeler incelenmiş olup, bunların şirketlerin küreselleşmelerindekietkilerine dikkat çekilmiştir.Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye'de Bankacılık sektörününgelişimi, Türkiye'de ve Dünyada Bankacılık Sektöründeki Stratejik İşbirliklerive Birleşmeler dile getirilmiş ve Türk Bankacılık sektöründe gerçekleşenbirleşme ve satın alımlardan biri olan Dışbank-Fortis Bank A.Ş birleşmesiincelenmiştir.Anahtar Kelimeler : 1) Küreselleşme, 2) Stratejik İşbirlikleri, 3) Birleşme veSatın Almalar, 4) Ortak Girişim, 5) Türk Bankacılık Sektörü
Özet (Çeviri)
The countries have started to believe in the necessity of coporation inorder to sustain as well as to increase to level of economic and social welfare.Additionally, the current globalization trends have contributed to the increaseand liberalization of commodity, service and technology exchange betweencountries.Financial mergers ang groupings have accelarated all around the worldand countries have launched regional and cross-border unions in parallel withtheir common interests. NAFTA, EFTA, BSEC may be given as examples forregional cooperation that aims to ensure the improvement of economic andcommercial relations. EU countries, which have established the union withinthe framework of common economic and social policies as well as commonfinancial policies are at the most advanced level of economic union.Considering the existence of such an alliance between countries and withthe increasing efforts of integration in global markets in the last twenty years.The companies are now faced with the question of ?being global or not? and aresearching new ways of development. Strategic Alliances andmergers&acquisitions have become prioritized subjects both for getting in thesame track with globalization and for maintaining the existance while growingin the market of global competition. Strategic alliances andmergers&acquisitions are not only highly effective in the globalization efforts ofcompanies but are also methods that support the companies in reaching theirobjectives in a shorter period.The first chapter of this research., titled as ?The Effect of StrategicAlliances and Mergers&Acquisitions on The Globalization Efforts ofCompanies and A Search in The Banking Sector? includes the basic strategiesapplied by the companies when faced with globalization and globalizationtrends. And in the second chapter, strategic alliances andmergers&acquisitions, which are companies? solutions for globalization, as wellas their effects on the globalization of companies, are examined.And the last chapter of this study, the improvement of banking sector inTurkey, strategic alliances and mergers&acquisitions both in Turkey and theworld are examined and example of Dışbank-Fortis Bank Joint Stock Co.merger, which is one of the mergers and acquisitions that has recentlyoccurred in Turkish Banking Sector, has been evaluated.Key World : 1) Globalization, 2) 3)Strategic Alliances, Mergers andAcquisitions, 4) Joint Venture, 5) Turkish Banking Sector