Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri 'nin Türk turizmindeki yeri
Situation of United Arab Emirates and Egypt in Turkish tourism
- Tez No: 189919
- Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Turizm, günümüzde döviz girdisini arttırıcı ve istihdam saglayıcı özelligi ileulusal ekonomiye katkıda bulunan, uluslararası kültürel ve toplumsal iletisimi saglayıcıve bütünlestirici etkisi ile de dünya barısının korunmasında büyük payı olan birsektördür. Zaman zaman yasanan duraksamalara ragmen dünya turizmin gelismesi,hemen her zaman dünya ticaret hacminden daha hızlı bir artıs göstermistir.Mısır ve BAE'nin Türk turizmindeki yerini ortaya koymayı amaçlayan buçalısmada; Türkiye'de Turizmin durumu ve ekonomik etkileri incelenmis, Türkiye'ninuluslararası turizm içindeki payı irdelenmistir. MAC ve BAE hakkında genel veekonomik bilgiler verilmis, Mısır ve BAE turizmi ve Türk turizmindeki yeriincelenmistir. Ayrıca, üç ülkenin turizm bakımından karsılastırması da yapılmıs, sonuçbölümünde ise, analiz bulguları degerlendirilmistir.BAE'ndeki ekonomik ve politik istikrar ve vergisiz alısveris turistleri BAE'neçekmektedir. Mısır bulundugu bölgenin konumu dolayısıyla terör saldırılarınaugramakta ve can güvenligi kaygısından dolayı gelen turist sayısında düsme olmaktadır.Türkiye'de; 1960'lara kadar yeni yeni gelismeye baslayan turizm için, 1980yılı bir dönüm noktasıdır. 1980 yılından sonra, Türk turizminde büyük gelismeleryasanmıstır. Öte yandan Mısır ve BAE'nin Türk turizmindeki payı oldukça düsüktürDünyadaki ekonomik kriz, Çernobil kazası, Sars vb. hastalıklar ve terör saldırıları gibiher türlü durumdan etkilenen Türk turizminde daha etkin politikalar izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Tourism is today a sector which contributes to the national economy by itsfeature in increasing foreign currency income and employment contribution and alsohaving great share in prevention of world peace by its complementary effect inproviding international cultural and social communication. In spite of the recessionsexperienced from time to time in the sector, the improvement in world tourism has beenmore rapid than the improvement of the volume of world trade.In this study which has been aimed to figure out the share of EGYPT and UAEin Turkish tourism, the situation of the tourism in Turkey and its economic effectsbesides Turkey?s rate of share in international tourism has been examined. Furthermorethree countries has been compared from the point of view of tourism whose analyticfindings has been stated in the conclusion chapter herein this study.The economic and politic stability and non tax trade opportunity has drawn thetourists to UAE. Due to its strategic location, EGYPT has been attacked by terrorgroups that resulted in decline of tourism incomes of the country because of the lifesecurity concerns.1980 is a turning point for Turkey regarding the gradual development intourism since 1960s . From 1980 on, great improvements have been experienced inTurkey?s tourism sector. On the other hand, the rate of share of EGYPT and UAE inTurkish tourism is very low. More effective politics have to be followed in TurkishTourism which had been influenced from every type of events like world economiccrisis, Chernobyl nuclear accident SARS epidemic , terror attacks etc.