Hukuk tarihinde tabii hukuk düşüncesi ve İslam Hukukunun tali delilleri
The Thought of natural law in law history and the secondary evidence of Islamic Law
- Tez No: 72773
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR GÖZÜBENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Hukuk felsefesi tarihinde Tabii hukuk düşüncesinin ağırlıklı bir yeri vardır. Bu çalışmada pozitif hukuku canlı, dinamik tutan Tabii hukuk düşüncesiyle İslam hukukunun zaman ve zemine göre elastikiyetini sağlayan içtihad prensipleri (Tali deliller) mukayese ediliyor. Konuda mutabakat sağlansın diye ilk önce hukuk, amaçlarıyla tanıtılmaya çalışılmış, daha sonra Tarihi seyir içinde Tabii hukuk verilmiştir. İslam hukununun gayesi, Tali delillerin yerli yerine konulması açısından önemli olduğundan ikinci bölümün hemen gişinde bu konu işlenmeye çalışılmış; konunun bütünlüğünü sağlayacağı için Hüsün, Kubuh, Fıtrat, Akıl işlenmiş ve bir değerlendirme yapılarak çalışma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thought of natural law in the history of philosophy of law is very important. In this study, the principles of jurisprudence, which provides an elasticity to islamic law in accordance with time and place, and the thought of natural law, which makes positive law alive and dynami, were compared. For the converience, first, the law has been tried to be defined and second, the natural process. Because the aim of islamic law is very important with respect to placing the secondery evidence, the subject has been viewed beaulty, uglyness, nature, and wisetom have been also considered and evaluated.