Malzeme gereksinim planlamasındaki gelişmelerin üretim planlama ve kontrol faaliyetlerine etkisi ve otomotiv sektöründe bir uygulama
The The effects of material requirement planning system improvements on production planning and control activities and an application in automotive sector
  1. Tez No: 189997
  2. Yazar: EDA İPŞİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Üretim Planlama ve Kontrol Faaliyetlerinden biri olan Malzeme GereksinimPlanlaması'ndaki gelişmelerin ele alındığı bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır.lk bölümde Üretim Planlama ve Kontrol faaliyetleri ile ilgili tanımlamalaryapılmış ve Malzeme Gereksinim Planlama Sistemi'nin Üretim Planlama ve Kontrolsistemi içindeki yerine değinilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde Malzeme Gereksinim Planlaması sistemininuygulanması ve bu aşamada karşılaşılan sorunlar üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde Üretim Kaynakları Planlaması sisteminin temel ilkeleri,kullanım alanları, uygulanması ve bu esnada karşılaşılan sorunlara değinilmiştir.Malzeme Gereksinim Planlaması ile başlayan sürecin son basamağı olanşletme Kaynakları Planlaması sisteminin ele alındığı dördüncü bölümde, bu sisteminözellikleri, kurulumu, işletmeye getireceği yarar ve sakıncalar üzerinde durulmuştur.Tırsan A.Ş.'de yapılan Malzeme Gereksinim Planlaması uygulamasının yeraldığı beşinci bölümde, adımlar halinde bu sürecin nasıl işlenildiğine değinilmiştir.Uygulama esnasında karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerindebulunulmuştur. Çalışma şirket içinde Malzeme Gereksinim Planlaması sistemikullanıcılarına yapılan bir anket ile desteklenerek, günümüz piyasa koşullarına uygun,kaynakların etkin kullanımın sağlayan, işletmelerin rekabet etmelerinde araç olanşletme Kaynakları Planlaması sisteminin kurulmasının gerekliliği üzerinde durulmuş vegerekçelerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The improvements of Material Requirements Planning, which is one of theProduction Planning and Control Acivities, handled as five chapter in this study.In the first chapter Production Planning and Control Activities and theplace of Material Requirements Planning system in Production Planning and Controlsystem is explained.In the second chapter, the applications and the problems faced during theseapplications of Material Requirement Planning system have taken place.The third chapter of this study includes the definitions, applications, usingarea and problems faced during the applications of Manufacturing Resource Planningsystem.In the fourth chapter Enterprise Resourse Planning system,implementations, specifications, problems during the applications are explained.The application of Material Requirement Planning system put in practice inTırsan Company. In this application solutions for problems are suggested. Theapplication is supported with a survey. According to this survey the installation ofEnterprise Resource Planning system is suggested to keep in step with market and toincrease the resource efficiency.