İlköğretim ikinci kademe Türkçe ders kitaplarında bulunan halk edebiyatı metinlerindeki metin sonu sorularının temel eğitim Türkçe programında amaçlanan davranışlara uygunluğu
The suitibility of the past text questions in folk literature texts of primary school secondary course Turkish books to the aimed behaviours in primary education Turkish curriculum
  1. Tez No: 190008
  2. Yazar: FULYA TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
LKÖĞRET M K NC KADEME TÜRKÇE DERS K TAPLARINDABULUNAN HALK EDEB YATI MET NLER NDEK MET N SONUSORULARININ TEMEL EĞ T M TÜRKÇE PROGRAMINDA AMAÇLANANDAVRANIŞLARA UYGUNLUĞUFulya TOPÇUOĞLUÖZETBir bireyin etrafında olup bitenleri tam ve doğru anlaması, duygu vedüşüncelerini eksiksiz anlatabilmesi, dinlediklerini doğru yorumlayabilmesi gibi tümetkinlikleri yapabilmesi öncelikle ana dilini doğru ve tam anlayıp kullanabilmesiylemümkündür. Ana dili öğreniminde ilk ve en etkili malzeme ise halk edebiyatıürünleridir.Bireyin ana dili eğitim ve öğretimi yaşantısal olduğu için, ana dilini çok iyikullanabilmesi, onun iyi bir Türkçe eğitim-öğretimi görmesiyle ilgilidir. Türkçeöğretiminde amaca ulaşmada en önemli görev ders kitaplarına düşmektedir. Türkçe derskitapları ve inceleme konumuz olan bu kitapların içindeki halk edebiyatı metinleri budurumda önem kazanmaktadır.Türkçe ders kitaplarına alınan halk edebiyatı metinlerinin ve bu metinlerüzerinde yapılan çalışmaların Türkçe öğretimine etkilerini, örneklem alınan ilköğretimikinci kademe her sınıf seviyesinde 1 olmak üzere toplam 3 ders kitabı ve içeriğindeki15 metnin yanı sıra konuyla ilgili birçok kaynaktan yapılan tarama ile belirlemeyeçalıştık. Türkçe öğretmenlerini ve ders kitabı hazırlayanları bilinçlendirmek, bu konudabilimsel yaklaşımlar getirmek, dilimizin kullanım alanını ve buna bağlı olarak halkedebiyatının kullanımını genişletmek istedik. Kısacası Türkçenin ayrı bir ders olarak elealınmaya başladığı ilköğretim ikinci kademedeki Türkçe öğretimine ve bu noktadaöğrencilerin güçlü bir dil bilinci ve sevgisi kazanmalarına kaynaklık eden halk edebiyatımetinlerinin önemine dikkat çekmek amacıyla böyle bir çalışmaya gidildi.Bu amaç ve yöntemler ışığında 2005-2006 öğretim yılında okutulmak üzeretavsiye edilen 26 adet ilköğretim ikinci kademe Türkçe ders kitabı için seçilen halkedebiyatı metinleri Türkçe öğretimini destekleyici, kolaylaştırıcı, geliştirici, pekiştiricivb. içerikten uzaklığı nedeniyle yetersiz görülmüştür. Buna bağlı olarak metin sonusorularının hedeflenen beceri, davranış ve açıklamalara uygun olmadığı sonucunavarılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE SUITIBILITY OF THE PAST TEXT QUESTIONS IN FOLKLITERATURE TEXTS OF PRIMARY SCHOOL SECONDARY COURSETURKISH BOOKS TO THE AIMED BEHAVIOURS IN PRIMARYEDUCATION TURKISH CURRICULUMFulya TOPÇUOĞLUABSTRACTIt can only be possible for a person to understand the world events exactly andcorrectly, express his/her feelings and thoughts completely, interprete what she/helistens to properly, by using and understanding his/her own mother tongue. The firstand most efficient materials for learning mother tongue are the folk literature works.Because mother tongue education and teaching is experiential, using motherlanguage very well is related to having good education and teaching.The most importantpart to accomplish this objective in Turkish teaching behaves textbooks. In thissituation, Turkish textbooks and folk literature texts in these books which are ourresearch subject come into prominence.We have tried to identify the effects of folk literature text in Turkish textbooksand various studies on these texts on Turkish language teaching by examining 3textbooks that one textbook per year 15 texts in these boks and at second grade ofprimary education in addition to many sources related to subject. We have aimed tomake Turkish teachers and textbook authors conscious, come up with scientificapproaches, extend the usage of our language and folk literature. Briefly, we havechosen this subject to attract attention to Turkish language teaching in secondary part ofprimary education when Turkish starts to be given separate course, and to theimportance of folk literature texts which enable the students to have a strong languageconscious and love.Under the scope of these aim and methods, the chosen folk literature texts for 26Turkish textbooks for Second Grade of primary education which are advised to betaught in 2005-2006 academic year have been found deficient due to lack ofqualifications like supporting, facilitating, intensifying the Turkish teaching.Depending on this, it has been deduced that text end questions are not suitable foraimed abilities, attitudes and explanations.