Standart maliyet yönetim sisteminin bir un imalat işletmesine uygulanması (Kütahya Un örneği)
An application of standart cost management system to a flour production enterprise (Kütahya Un sample)
- Tez No: 190007
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
STANDART MAL YET YÖNET M S STEM N NB R UN MALAT ŞLETMES NE UYGULANMASI(KÜTAHYA UN ÖRNEĞ )MURAT TÜRKÖZETSektörleri, iş süreçleri birbirinden tamamen farklı olsa da, büyüme sürecine girenve/veya değişime ihtiyaç duyan firmaların hemen, hemen tümü, benzer nitelikte kalıtsalproblemler yaşamaktadır. Bu problemleri aşabilmenin en önemli yolu sağlıklı bir kurumsalbilgi sistemine sahip olmaktan geçmektedir.Globalleşmeye bağlı olarak artan rekabetle beraber, maliyetleri kontrol altında tutmakve maliyet düşürme çalışmaları yapabilmek için işletmeler, yeni arayışlar içine girmişlerdir.şletmelerin tepkiselliğini arttırmak ve ortaya çıkan yeni durumlar karşısında karar vermekiçin bilgi sistemlerinden yararlanmalarını zorunlu hale getirmiştir.şletme sahip ve yöneticileri, bu problemlerin çözümü konusunda tecrübi bilgi veyakulaktan dolma bilgilere sahip olsalar da, değişim sürecinin işletmedeki işleri kesintiyeuğratabileceğinden ve hatta daha kötü bir noktaya sürükleyeceğinden, haklı olarak endişeetmektedirlerYüksek Lisans Tezi olarak sunduğum çalışmada bilgi kullanıcılarına fikirlerverebilecek, Standart Maliyet Muhasebe Bilgi Sistemini ve bu sistemin bir üretimişletmesinde nasıl kurgulanabileceği ele alınmış ve konuya yönelik olarak da Kütahya Un' dabir uygulama gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
AN APPLICATION OF STANDART COST MANAGEMENT SYSTEM TO A FLOURPRODUCTION ENTERPRISE(KÜTAHYA UN SAMPLE)MURAT TÜRKABSTRACTAlmost all companies in growth and/or in need of transition face with inheritedproblems altough their sectors or business process highly differ from each other. The bestway to get over these problems is to proses a sound institutional information system.Together with the increasing competition as a result of globalisation, enterprises havecommenced modern quests in order to keep the costs under control and to take part in costreduction as much as possible. It is now an obligation to take advantage of informationsystems so as to icrease the enterprises? reactionalism and to make decisions about newlyarisen situations.Enterprise owners and executives are rightly troubled about th fact that transitionperiod might interrupt the business an deven drag it into a worse point despite the fact thatadministrators have experience, information or knowledge picked up from here and there tobe used fort he solution of these problems.In this work that I present as my Post Graduation Thesis, Standart Cost AccountingInformation System, which will give ideas to information users, and how this system could beeditied in a production enterprise are discussed and an application has been carried out inrelation to this matter in Kütahya Un.