Kütahya ilinde ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin boş zamanlarını değerlendirme alışkanlıklarının tespiti ve incelenmesi
The determination and research of the leisure activity habits of primary school teachers in Kutahya
  1. Tez No: 190010
  2. Yazar: SERDAR BİNARBAŞI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
KÜTAHYA İLİNDE İLKÖĞRETİM OKULLARINDA GÖREV YAPANÖĞRETMENLERİN BOŞ ZAMANLARINI DEĞERLENDİRMEALIŞKANLIKLARININ TESPİTİ VE İNCELENMESİSerdar BİNARBAŞIÖZETZaman, hayattır ve zamanı boşa geçirmek, hayatı boşa geçirmek anlamınıtaşımaktadır.Günümüzde gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülke insanlarının kazanmakve başarı elde etmeyi, az çalışma ile beraber şans, büyü gibi faktörlere bağladıklarıgörülür.Gelişmiş ülke insanı ise, kazanmak ve başarının, insanın ferdi gayretlerinin veçalışmasının bir ürünü olduğunu düşünür.Bu yüzden işlerini, sosyal hayatını,eğlenmesini ve dinlenmesini programlamak için zamana ihtiyaç duyar.İnsanın zorunluluklar dışında,eğilimleri ve istekleri doğrultusunda istediği gibioyalanabilmesi, dinlenebilmesi, eğlenebilmesi ve ya kendini geliştirebilmesi için hakettiği zaman dilimine boş zaman ve bu boş zaman diliminde gönüllü olarak yaptığıdinlendirici ve eğlendirici etkinliklere de rekreasyon denilmektedir.Bu araştırmada Kütahya İli İlköğretim Okullarında görev yapan öğretmenlerinboş zamanlarını değerlendirme alışkanlıkları incelenmiştir.Araştırmanın birincibölümünde zaman,boş zaman ve rekreasyon, ikinci bölümünde Kütahya veKütahya'nın rekreatif imkanları hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde iseyapılan anket uygulamasının bulgu ve yorumları yer almaktadır.Araştırmanın çalışmaevrenini Kütahya il merkezindeki ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler,örneklemini ise 336 bayan, 353 erkek toplam 689 öğretmen oluşturmaktadır.Kütahya ili ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin boş zamanlarınıdeğerlendirme alışkanlıklarının tespiti ve incelenmesine yönelik 14 demografik ve 68Likert tipi sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen verilerinyüzde ve frekans dağılımları çıkarılmış, bazı sorular için α=0.05 anlamlılık düzeyindeçapraz tablolama (Cross-Tabulation) ve ki-kare yöntemi kullanılmıştır, verilerindeğerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 11.5 istatistikprogramı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION AND RESEARCH OF THE LEISURE ACTIVITY HABITSOF PRIMARY SCHOOL TEACHERS IN KUTAHYASerdar BİNARBAŞIABSTRACTTime is life and to consume time for nothing means to spend the life. Nowdays, it ismostly seen that the people of the undeveloped and developing countries? are hoping to win orto gain success by little work right along with factor like chance and magic. Although, thepeople of the developed countiers? think that success and to win is related with theindividual?s self effort and work. Therefore, they need time to programme their social lives,amusements and rests.The time slice execpt the necessity, which is deserved by the individual to be amused,to have fun and or to improve him self; and the refreshing and amusing voluntary effortscarried on in this time slice are called recreation.In this research the leisure interests of the primary school teachers who work inKutahya province. Time, leisure time and recreation are explained in the first chapter. In thesecond chapter, information about Kutahya and the recreative opportunities of the provinceare given. The last chapter contains the findings and the explanation of the survey. The surveyfield of the research includes the primary school teachers in Kutahya and the sampling frameconsits 689 of themA survey of questions 14 demografic and 62 Likert scale is carried in the reasearch toexamine the leisure interests of the primary school teachers who work in Kutahya province.The percentage and the frequency distributions of the outputs are produced. For the statisticalacceptance of the Cross-Tabulation and chi-square tests α=0.05 significance has been definedanalysis in some questions;signifance level is determined. SPSS 11.5 statistic programme isused in evaluating the data and in calculations.