Hava Harp Okulu Komutanlığı personelinin sportif rekreatif alışkanlıklarının incelenmesi
The examination of sportive and recreational habits of Air Force Cadet School Command personel
- Tez No: 190036
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, Hava Harp Okulu Karargah Personeli'nin rekreatifeğilimlerini belirlemek. Hava Harp Okulu'nun personelin rekreasyonel beklentilerine neoranda cevap verebildiğini ortaya koymak ve öneriler sunabilmektir.Araştırmanın örneklemini Hava Harp Okulunda çalışan 300 kişi oluşturmuştur.statistiksel değerlendirmeler frekans (f), yüzde dağılımları (%) ve ki-kare(X2) tekniklerikullanılarak ?SPSS 11.0? paket istatistik programında yapılmıştır.Kişisel bilgilere bakıldığında yoğunluğu (%78,3)erkekler oluşturmaktadır. 26-30 yaşgurubu ilk sıradadır (%34,3). Deneklerin %65,7' i evli, %26' sı bekardır. Deneklerin %53,3' ügelir durumlarını orta olarak belirtmiştir. Meslek kıdeminde ilk sırada 5 yıl ve altı çalışanlar(%42,7) bulunmaktadır.Çalışanların boş zamanları incelendiğinde, deneklerin yarısından çoğunun (%55,7)1-2 saat boş zamana sahip olduğu görülürken, %33' ü 3-4 saat boş zamana sahip, hiç oşzamanı olmadığını belirtenler %11,3' tür.Rekreasyonel etkinliklerin çalışma verimine etkisi sorusuna evet arttırır cevabınıveren (%75,3) 226 kişi, kısmen arttırır cevabını veren (% 24,7) 74 kişi bulunmaktadır.Rekreatif etkinliğe %52,7' si arkadaş veya arkadaşlarıyla, %34,7 si eşi veçocuklarıyla, %12,7' si ise yalnız katılmaktadır.Boş zaman etkinliklerine katılmanın kişiye sağladığı faydalarında ilk sıradarahatlama ve stres atma (%28) bulunmaktadır.Çalışanların düzenlenmesini istedikleri etkinliklerde ilk sırayı sosyal ve kültüreletkinlikler (%36,3) almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the recreational tendencies of TurkishAir Force Academy Personel and to put forward the rating of possibilities of Turkish AirForce Academy Personel?s recreational expectations.300 personnels from Turkish Air Force Academy were assigned as example inthis study.The data analyzed by using SPSS 11.0. Frequency, percentage, and chi-squareanalyses were used.When personel informations were taken into considerationmales percentage washigher (%78,3). 26-30 years of age group was in the first rank (%34,3). %65,7 of subjectswere married and %26 were single. %53,3 of subjects were defined their income level asmiddle class. 5 years and below was the first rank in professional seniority.When spare time of personnel?s was investigated it was found that %55,7 of themhad 1-2 hours, %33 of them had 3-4 hours and %11,3 of them had no spare time.%75,3 (226) of the subjects have answered positive to the question that ?ifrecreational activities increase the efficiency of work or not? and %24,7 (74) of the subjectshave answered ?partly?.%52,7 of the subjects participated to activities with their friends, %34,7participated with family and %12,7 participated alone.Relaxation and getting stressed out was in the first rank in the benifits ofparticipating to recreational activities.Social and cultural activities were the first (%36,3), sport activities were thesecond, tracking etc.