Türkiye'de ceza infaz kurumlarının yönetsel sorunları ve çözüm önerileri
Administrative problems of prisons in Turkey and proposed models
- Tez No: 190037
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, İşletme, Law, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Devletin en büyük güvenlik örgütü olarak öncelikli görevi, kamu düzenininsağlanması ve korunmasıdır. Kamu düzeninin sağlanmasında, öncelikle suç işlenmesiniönleyici tedbirlerin alınması gerekmektedir. Alınan tüm önlemlere rağmen, kaçınılmaz birolgu olan suçun oluşması durumunda, suç fiillerinde ceza yaptırımı uygulanması zorunludur.Suç fiili karşısında cezai müeyyidesi olmayan toplumların varlığını devam ettirmesi güçtür.Devlet, gerek suç işlenmeden önceki önleyici hizmetleri, gerek suç işlendikten sonraki adlihizmetleri, ulusal sınırları içerisinde bünyesinde oluşturduğu farklı örgütlerle yerine getirir.Ceza infaz kurumları da hürriyeti bağlayıcı cezaların infaz edildiği yerler olarak,kamu düzeninin korunmasında yer alan yönetim birimleri içerisinde önemli bir konumasahiptir. Türkiye'de ceza infaz hizmetlerinin yerine getirilmesinden Adalet Bakanlığısorumludur. Adalet Bakanlığı bu görevini, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğüaracılığıyla yerine getirmektedir.Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ceza infaz hizmetlerinin yerinegetirilmesinde tek başına hareket etmemektedir. Hükümlü ve tutukluların ceza infaz kurumlarıdışına çıkışlarındaki güvenlik tedbirleri ile kurumların dış koruma kapsamındaki görevlerijandarma birimlerince sağlanmaktadır. Farklı örgüt yapıları tarafından belirli kurallarçerçevesinde yürütülmeye çalışılan ceza infaz hizmetleri çözüm gerektiren yönetsel sorunlarasahiptir. Kamusal örgütlerin ceza infaz hizmetlerindeki yönetsel sorunları çözmeye yönelikortak çabaları, infaz hizmetlerinin niteliğini de etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
The most important miision of government is to provide and protect the publicorder. The first thing to do provide the public order is takind precautions for the possiblecrimes. Despite all the precauitons taken if any kind of crime happens it is important to givenecessary punishment. If the criminals don?t get enough punishment for the crimes that havebeen done it is not possible to that nation to survive. Governments give the services forpreventing the crimes before they happen or after they happen with different organzationwithin itself.Prisons have a very important role between the management units which areresponsible for protecting the public order in Turkey because the freedom bindingpunishments executed in the prisons. In Turkey Ministry of Justice is responsible for theexecution of criminal services. Ministry of Justice realizes this mission by GeneralAdministration of Prisons.General Administration of Prisons are not alone on execution of criminal services.Transferring of the prisoners and the protection of the prison?s surroundings are doing by thegendarme units. Criminal services which have been trying to perform by differentorganization structures have administrative problems which needs solutions. The effort ofpublic organizations on solving this problems will effect the quality of criminal services.