Kütahya Şer'iye sicilleri 8 numaralı defterinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
The transcription of Kütahya legal (Sher'i) records book number 8 and its evaluation
- Tez No: 190040
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ AKSANYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Çalışma konusu olarak seçtiğimiz 8 numaralı Kütahya Şer'iye Sicilli Defteri, Hicri1225-1226/ Miladi 1810-1811 yıllarına ait Kütahya ve çevresinde hukuka intikal etmişmahkeme kayıtlarını ihtiva eder. Çalışmamızda, tezkire, müzekkire, miras-tereke, resmiyazışmalar, vakıflar, Naiblik müessesesi, Kassamlık müessesesi, vekil tayini gibi mahkemekayıtlarının transkripsiyonu, değerlendirilmesi ve tasnif edilmesi yer almaktadır.Bilindiği gibi şer'iye sicilleri mahkeme kararı demektir.Osmanlı dönemindengünümüze kadar intikal eden bu kararlar,toplumun sosyal, siyasi ve ekonomik yapısı hakkındabize bilgi verirler.Örneğin, sicillere kaydedilmiş bilgilere bakarak halkın sosyal yapısını veikili ilişkilerini, miras ve tereke kayıtlarına bakarak ekonomik yapıyı, merkezden gönderilenkararnamelere bakarak merkezi idare ile taşra arasındaki ilişkilerin muhtevasını öğrenebiliriz.Bu belgeler üzerinde daha fazla çalışılması ve bu çalışmaların kamuoyuna sunulması,Osmanlı toplumundaki bilinmeyen ya da eksik kalan konulara açıklık getirecektir.Defterde, Kütahya ve çevresinden mahkemeye intikal eden olayların her biri müspetya da menfi bir karar halinde sonuçlanmıştır. Sonuçlanan bu kararların bir çoğunun altında?Şuhudü-l hal? denilen ve o bölgenin ileri gelenleri arasından seçilen, aralarında önemlihukukçuların da yer aldığı şahitlerin olması bahsedilmesi gereken önemli bir konudur.Ayrıca cinayet ve hırsızlıkla ilgili kayıtların olmaması ya da çok az olması, halkın odönemde bu konulardaki titizliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The (şer?i) register of Kütahya in number 8, which we have choasen a subject of study,consist of registration of lawcourt which occured in Kütahya and in its sumoundings in 1810-1811in our study, transcriptions of registration of lawcourt like official sertificate, warrant,heritage, formal correspondences, Pious foundations the organization of (Kassamlık) and theiropperccuation and classification exist.As it is known recistiration of (Şeriye) means judgements of lawcards. Thisjudgements,which continue from the term of Ottoman Empire to nowadays ocquaint us aboutsocial, political and financial life of the society. For example, we can learn the social structureof the society and their mutual relationship by looking the knowledges which have beenentered in register, and can learn the financial structure by looking at registrations of heribageand we can learn the content of the relationship between centre and country by looking atcentral Decree studying on these documents longer and making known to the public thestudies will make what is unkmown and deficient about Ottoman society clean.n the register, each of the ovents, wich has transfered to the lawcount from Kütahyaand its surroundings, has conclued in positive or negative judgement under several of theseconcluded judgements, the fact that there are witnesses some of whom are important juristschoosen from important people of that region is on important subject which should bementioned.Besides, the fact that there is no or less registration about theft shows how people aresensitive on these issuas in that age.