1 numaralı Kütahya Şeri'ye sicili (ikinci bölüm)
Kütahya judgement records no 1 (second part)
  1. Tez No: 190047
  2. Yazar: EKREM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BASRİ KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 423
Özet
Osmanlı Devleti ?Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi? ile üç kıtada hâkimiyet sürmüş,Dünya Tarihi'nin en köklü devletlerinden birisidir. Bu büyük medeniyetin temellerindemükemmel bir askerû, idarû, iktisadû ve adlû sistemin olduğu görülür. Ancak büyük devletlerinömrünü uzatan ve çok geniş coğrafyalarda her dilden, dinden ve ırktan insanlara barış, huzurve mutluluk sağlayan faktörün mükemmel bir adalet sistemi olduğu bilinmektedir.Osmanlı hukuk sisteminde adaletin dağıtıcısı olarak görev yapan kadılar devletinkuruluşundan itibaren önemli görevler icra etmişlerdir. lk ihdas edilen kurumlar arasındakadılık makamının da olması Osmanlı Devleti'nin adalete verdiği önemi göstermesibakımından önemlidir.Kadıların tutmuş olduğu Şer`iyye Sicilleri Osmanlı Devleti'nin en önemli birinci eldenkaynaklarıdır. Bu siciller sayesinde sicilin tutulduğu döneme ait toplumsal, ekonomik, siyasive adlû durum hakkında bilgi edinilmektedir. Özellikle şehir tarihçiliği açısından da önemliverilere ulaşmak mümkündür.Çalışma konumuz olan ?1 Numaralı Kütahya Şer`iyye Sicili?nin ikinci kısmınındeğerlendirilmesi sonucunda o dönemde Kütahya ve çevresinde yaşanan örf adet vegelenekleri, yer isimleri, şahıs isimleri ve unvanları, toplumun fikir yapısı, aile, ceza ve mirashukuku ile ilgili bilgilere ulaşmak mümkündür. Ayrıca Müslim ve gayrimüslim halkarasındaki münasebetleri de takip etmek mümkündür.Bu çalışma ile başta Kütahya'nın toplumsal ve ekonomik yapısı olmak üzere Osmanlıtarihi ile ilgili yapılacak araştırmalara katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire, which had dominated three continents with the objective of beingthe leader of the world, was one of the magnificent states in history. There were excellentmilitary, administrative, economic andjudicial systems on the basis of this state. However,among these systems judicial system is the most distinguished factor which both extends thestate' s life and spreads its boarders to different regions and the one which provides peoplefrom different languages, different religious and different races with peace, prosperity andhappiness.The judges, who were called as Kadı, had played important roles since thebeginning of the empire and their offices were established at first. That shows how muchOttoman Empire had considered and cared about justice.The judicial records Kadı?s wrote in a log, which were cal1ed Şer?iye, are theimportant and autbentic information resourees. Thanks to these recordş, researchers can reachauthentic information about social, economic, political and judicial situations in that period oftime. It is also possible to reach especially some important data about the city history.With the evaluation of the second part of our study subject Kütahya JudgmentRecords No l it is possible to reach some information in the region of Kütahya about customsand traditions , place names, person names and ranks , general idea of that society andfamily,judicial and inheritance laws. n addition to those, the relation between Muslims andnon-Muslims can also be followed.With this study it is aimed to contribute to the researches that will be related mainlywith the social and economic situation of Kütahya and also with Ottoman History.