Identifying self and other in J.M.Coetzee's waiting for the barbarians and Joseph Conrad's heart of darkness
J.M. Coetzee'nin barbarları beklerken ve Joseph Conrad'ın karanlığın yüreği eserlerinde ben ve öteki kavramlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 810134
  2. Yazar: NOOR NIHAD FADHIL AL-AZEEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE GÜNSELİ İŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, seçilen edebi eserlerde ben ve öteki kavramlarını araştırmak amacıyla postkolonyal teoriden yararlanmıştır. Çalışmada, dünyayı farklı kategorilere bölmenin kolonyal güçlerin mümkün olduğunca fazla bölgeyi domine etme amacına nasıl hizmet ettiği ortaya konmuştur. Bu kategorizasyon sonucunda iki zıt kavram ortaya çıkmıştır: ben ve öteki kavramları.“Ben”kavramı bilgi, barış, aydınlanma, din ve erdemliliği temsil eden Batı'dır. Diğer yandan,“öteki”ise cehalet, kaos, karanlık, yamyamlık, barbarlık ve çürüme gibi ben kavramının olmadığı her şeye benzeyen Doğu'dur. Benlik, kendini ötekinden üstün görür ve ötekinin düzeltilmesinden kendini sorumlu tutar. Bu düzeltmenin/reformun gerçekleşmesinin tek bir yolu vardır: diğer insanların üzerinde hakimiyet kurmak ve ötekini aydınlatmak ve medenileştirmek için kendi kültürünü onlara empoze etmek. Bunu yaparak, sömürülen insanların kültürel kimliği tehlikeye atılmış olur ve bozulmaya başlar. Bu bozulma bir kimlik krizi ile sonuçlanır; insanlar kendilerini ve gerçek kimliklerini tanımakta zorlanmaya başlar. J.M. Coetzee'nin Barbarları Beklerken eseri, sömürülen insanların nasıl insanlıktan çıktığını ve öldürüldüğünü göstermektedir. Coetzee imparatorlukların sömürgecilik yoluyla nasıl genişlediğini ve sömürgeciliği nasıl güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. İmparatorluklar plan yapar ve bu plan bazı insanların imparatorluğun güvenliğini nasıl tehlikeye attığını göstermektir. Karanlığın Yüreği eserinde Joseph Conrad ırkçı düşüncelerini açığa çıkararak siyahi insanları dünyanın evrimine ayak uyduramayan modası geçmiş, pis canavarlar olarak gösterir ve çözümün onları yok etmek olduğunu ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
This study uses Postcolonial theory to investigate the notions of self and other in the chosen literary texts. The study reveals how dividing the world into different categories serves the goal of the colonial powers to dominate as many lands as possible. This categorization results in two opposite concepts: the self and the other. The self is the West, which stands for knowledge, peace, enlightenment, religion, and righteousness. On the other hand, the other is the East, which resembles everything the self is not, such as ignorance, chaos, darkness, cannibalism, barbarism, and corruption. Being superior to the other, the self holds itself responsible for the reform of the other. This reform has only one way to happen: to dominate those people and impose the culture of the self to enlighten and civilize the other. By so doing, the colonized people's cultural identity is compromised and is on its way to obliteration. This obliteration results in an identity crisis; people have difficulty recognizing themselves and their real identities. J.M. Coetzee's Waiting for the Barbarians shows how the colonized people are dehumanized and killed. Coetzee reveals how empires expanded through colonization and paved the way for this colonization. They make a plan, and the plan is to show how some people threaten the safety of the empire. In Heart of Darkness, Joseph Conrad reveals his racist thoughts and shows black people as out-of-date, filthy monsters who cannot adapt to the evolution of the world, and the solution is to eliminate them.