Havaalanı terminal işletmeciliği ve Konya Havaalanı uygulaması
Airport terminal management and application of Konya Airport
- Tez No: 190045
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünya sivil havacılığına paralel olarak ülkemizde de bu alanda özellikleson yıllarda hızlı bir gelişme kaydedilmiştir. Bu durum, hava taşımacılığının önemliparçası durumundaki havaalanları ve terminallerin işletimini de etkilemiştir. Büyükyatırım ve işletme maliyetleri gerektiren bu tesislerin verimli bir şekilde işletilmesiülke kaynaklarının kullanımı açısından büyük önem taşımaktadır.Yapılan tez çalışmasında havaalanları ve terminallerin kimler tarafından,nasıl işletildikleri ve Türkiye'de bölgesel havacılığın geliştirilmesi amacıyla askerihavaalanlarından nasıl faydalanıldığı incelenmiştir.Bu amaçla, önce hava ulaştırma sisteminin en önemli parçası olanhavaalanları hakkında kavramsal açıklamalar, sınıflandırması, bölüm ve faaliyetleriile havaalanı sisteminin önemli bir parçası durumundaki terminaller hakkındakavramsal açıklamalar ile bölüm ve faaliyetleri genel hatlarıyla açıklanmıştır.Değişik ülkelerde havaalanı ve terminal işletmeciliğine yönelik uygulamalarincelenmiştir.Daha sonra terminal işletmeciliğini yönlendiren faktörler ile terminalyönetimi ve işletme işlevleri yönüyle ele alınarak açıklanmıştır. Türkiye'de terminalişletmeciliğine yönelik mevcut durum incelenmiştir.Çalışmanın son bölümünde ülkemizde bölgesel hava taşımacılığınıgeliştirmek amacıyla oldukça yaygın olarak kullanılan askeri havaalanlarının sivilhava taşımacılığına açılmasına yönelik olarak, Konya Havaalanı'nda terminalişletmeciliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the world civil aviation increased in late years a sudden improvementobserved in our country also. This situation also affected the airports and terminalswhich are important parts of an air transportation. These facilities which requiresgreat amount of money to keep operational hides great importance for the effectiveusage of national resources.In this thesis for these airports and terminals how management set up andwho manage and for our country for regional aviation improvement how militaryairports are used for.For this purpose first of all as being the most important part of airportsand terminals generally explained in theoretically with their notions, sorting,divisions and missions. Some other terminals in different countries are studied.After the factors that leads the terminal management and organizationalstructure explained. The status of terminal management in Turkey are studied.In the last chapter to improve the regional air transportation militaryairport usage which has a wide usage like Konya Airport terminal management ofthis airport set examined.