Balanced Scorecard aracılığıyla hastanelerde performans analizi ve uygulaması
Performans analysis and application in hospitals through Balanced Scorecard
- Tez No: 190055
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Üst düzey yöneticilerin bir çoğu finansal amaçlı raporlamanın eksikyönlerini fark etmiş ve iyi tasarlanmış bir performans ölçüm sisteminin stratejikamaçlara ulaşılmasında temel teşkil ettiğini anlamışlardır. Bu gelişme, örgütselperformans raporlarının hazırlanmasında Balanced Scorecard sisteminin ortayaçıkmasına neden olmuştur.Balanced Scorecard; kalite, güvence, toplam kalite, müşteri odaklı üretim veorganizasyon, değişim yönetimi, aktivite bazlı maliyet, entegre tedarik zinciri, süreçyönetimi, rekabet yönetimi gibi akımlardan beslenerek, 1990'lı yıllarda ortaya çıkan vekaynaklarından daha radikal görüşlere sahip stratejik bir yönetim anlayışıdır.Balanced Scorecard yaklaşımı, bir organizasyonun yönetim bilgi sisteminintüm boyutlarının bütünleştirilmesini sağlamakta ve yöneticilerin işletmelerini değerlemetarzları ile zaman ve kaynaklarını kullanış şekillerini önemli ölçüde etkilemektedir.Balanced Scorecard, kısa ve uzun dönemli amaçları, finansal olan veolmayan, şirket içi ve dışı, performans ve sonuç göstergeleri arasındaki ilişkiyi, neden-sonuç hiyerarşisi içerisinde dengeli bir şekilde şirket stratejisine yansıtmayıamaçlamaktadır.Yüksek Lisans Tezi olarak sunduğum çalışmamın ilk bölümünde performanskavramı üzerinde durulmuş, sonraki bölümlerde Balanced Scorecard tanıtılarakuygulanma süreci açıklanmış ve Sivas Devlet Hastanesi'nde Balanced Scorecardanalizinin uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Most of the top-level managers have noticed the deficient aspect of financingaimed reporting and have realized that a well-designed performance measuring systemcontitues a basic in achieving strategic objectives. This development has lead toemergence of Balanced Scorecard system in preparing organizational performancereports.Balanced Scorecard, fed by trends such as quality, security, total quality,customer-oriented production and organization, management of change, activity basedcost, integrated supply chain, process management, competition management, isa strategic management understanding, which emerged in the 1990?s and has moreradical opinions than its resources.Balanced Scorecard approach ensures the integration of all dimensions ofthe management information system of an organization and significantly affects themanagers? manners of assessing their enterprises and ways of using time and resources.The short and long term objectives of Balanced Scorecard are to reflect thefinancial and non-financial, intra-company and out of company relation betweenperformance and result indicators onto the company strategy in a balanced mannerwithin cause and effect hierarchy.In the first section of my study, which I have presented as a Post GraduateDegree Thesis, it has been dwelled upon the concept of performance and in thefollowing sections the application process has been explained by introducing BalanceScorecard and the application of Balanced Scorecard analysis has been realized in SivasState Hospital.