Vîrani Dede-Fakr-Name (inceleme-metin-dizin)
Virani Dede-Fakr-Name (analysis-text-index)
- Tez No: 190059
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bektaşilik hareketi, XIV. yüzyıldan itibaren Anadolu'da şekillenmeye başlamış,XVI. yüzyılda sistemleşerek günümüze kadar etkisini sürdürmüştür. Bu etkinin birsonucu olarak Bektaşilik öğretilerini işleyen birçok şair ve yazar ortaya çıkmıştır. XVI.yüzyılda yaşayan Vûrânû Dede de dönemin Bektaşû şairlerinden biridir.Çalışmamızda Vûrânû Dede'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir.Fakr-nâme isimli eseri, Arap alfabesinden Latin alfabesine aktarılmış ve eserinin din,tasavvuf, ahlâk yönünden incelemesi yapılmıştır.Vûrânû Dede bir Bektaşû ?Dede?sidir. Hem manzum hem de mensur eserleryazmıştır. Eserlerinde, Dinû-Tasavvufû Türk Edebiyatı'nın, Bektaşûliğin ve Hurûfûliğinbelirgin özellikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Bektaşû trend, started to acquire a shape in Anatolia beginning from XIV thcentury, has maintained its notion up to now forming their norms in XVI th century. Asresult of this effect, many poets and writers who reflected Bektaşû norms in theirliterature works emerged. In XVI th century Vûrânû Dede, was one of the Bektaşû poetsof this period.In our study, Vûrânû Dede?s life and literature works one explained. His workswere translated from Arabian to Latin Alphabet and analysed from the view of religion,misticism, ethic.Vûrânû Dede is a a ?Dede? of Bektaşû. He wrote both poems and proses. Theeffects of Religous-Misticism Turkish Literature, Bektaşû and Hurûfû are clearly seen inhis works.