Personelin güçlendirilme algıları ile örgütsel kültür arasındaki ilişkinin bankacılık sektöründe ampirik olarak incelenmesi
An empirical evaluation of the relation between employee's perception of empowerment and the corporate culture in the banking sector
- Tez No: 190066
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLTEN EREN GÜMÜŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, personel güçlendirme üzerinde etkili olan faktörlerdenörgüt kültürü değişkenlerinin personelin güçlendirme algıları üzerindeki etkisinin ortayakonulmasıdır.Personel güçlendirme, takım çalışması, esnek çalışma ortamı ve katılımkültürünü gerektirmektedir. Bireylerin algılarını etkileyen yönetim uygulamalarındabelirleyici faktörlerden biri olan örgüt kültürü, ortak değerler yoluyla çalışanların uyumiçinde örgüt amaçları doğrultusunda çalışmalarını sağlamaktadır.Hipotezi test etmek amacıyla Kütahya il merkezinde faaliyet gösterenbankalar üzerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Banka çalışanlarından veriler anketyoluyla elde edilmiştir. Araştırma 2 kamu ve 6 özel banka olmak üzere toplam 74 bankaçalışanın anketleri değerlendirmeye alınarak gerçekleştirilmiştir. Anketlerindeğerlendirilmesinde frekans, güvenilirlik, faktör, regresyon ve korelasyon analizlerikullanılmıştır. Personelin güçlendirme algılarındaki değişim, Hofstede tarafındangeliştirilmiş olan örgüt kültürü değişkenleri tarafından açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of corporate culture on theperception of the employee about the empowerment.Employee empowerment requires, team working, flexible workingconditions and participative culture. The corporate culture that is one of the definer ofthe management applications and perception provides the workers to work incoordination and accordance with the organization targets.To test the Hypothesies, a research has been done on the banks in the centerof Kütahya. The data were obtained from the workers by questionnaires. There wereresults of 74 bank personal out of 8 banks, 2 of which are state-owned and the rest areprivately-owned. To evaluate the questionnaire results, frequency, reliability, factor,regression and correlation analyses were utilised. According to the results of theresearch the change in the perception of employee empowerment, can be defined by theorganizational culturel variables as designed by Hofstede.