The Picaresque influence on the rise of the eighteenth century English novel
Onsekizinci yüzyıl İngiliz romanının yükselişindeki Pikaresk etkiler
- Tez No: 190067
- Danışmanlar: DOÇ.DR. PETRU GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tezin giriş kısmı pikaresk türü romanların geçmişi hakkında bilgi verirken, butür romanların genel karakteristik özelliklerine dikkat çekmektedir.Birinci bölüm, pikaresk roman türündeki kurgu ve karakterleri irdeler vepikaresk romanın ortaya çıkışını açıklar. Türünün ilk örneklerinden sayılan Lazarillo deTormes'i de inceleyerek, İspanyanın o günkü tarihi hakkında kısa bilgiler de içerir.İkinci bölüm, geleneksel pikaresk roman kurgusu arasındaki benzerlikleri vefarklılıkları ve bu pikaresk özelliklerin onsekizinci yüzyıl İngiliz romanındakikullanımına vurgu yapar. Bu bölüm aynı zamanda pikaresk roman türündeki kadın veerkek karakterlerin arasındaki ayrıma ve bunların onsekizinci yüzyıl İngilizromanındaki özellikle, Moll Flanders, Roderick Random ve Tom Jones'daki kullanımfarklılıklarına odaklanır.Sonuç kısmı ise pikaresk romanın genel özelliklerini anlatır. Defoe, Smollett veFielding gibi üç ayrı yazarın sosyal eleştiri yapmak için kullandıkları pikaresk romantürünün üç yazar tarafından farklı kurgular ve karakterlerle ele alındığını gösterir.
Özet (Çeviri)
The introduction gives general information on the picaresque tradition, anddraws attention to the general characteristics of this genre.Chapter I discusses the origins of the novel, the plot and character pattern in thepicaresque novel. It also contains background information on the history of Spain bydiscussing Lazarillo de Tormes.Chapter II points out the similarities and differences between the traditionalSpanish picareque plot and usage of the picaresque in the Eighteenth century Englishnovel. Chapter II also focuses on differences between the picara and the picaro anddifferent characteristics of them in eighteenth century English literature especially inMoll Flanders, Roderick Random and Tom Jones.Conclusion establishes the general features of picaresque novel, and it focuseson how the 18th Century English novel writers Daniel Defoe, Tobias Smollett and HenryFielding.