Müzakereler sürecinde KOBİ'lerin AB fonlarından yararlanmasındaki engeller üzerine bir araştırma
A survey related to obstacles of Turkish SMEs (small and medium sized enterprises) benefiting from EU support funds within the process of negotiations
  1. Tez No: 190065
  2. Yazar: ÖZLEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞERAFETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Avrupa Birliği; KOB politikasının temel amacı olan, adil bir rekabetortamının sağlanması amacıyla üye ülkelerdeki KOB 'lere çeşitli fon ve fon desteklerisunmaktadır. AB fon ve fon desteklerinin bir kısmı, müzakereler sürecinde TürkKOB 'lerinin kullanımına açılmıştır. Ancak; KOB 'lerin AB fon ve fon desteklerinikullanması konusunda, mevcut durum itibariyle birtakım sorunlar yaşanmaktadır.Araştırmamızın problemi; Türk KOB 'lerinin AB fonlarından yararlanması üzerindekiengellerdir.Araştırmanın temel amacı, ülkemiz KOB 'lerinin çok önemli bir bölümünüoluşturan mikro ölçekli işletmelerin, AB müzakereler sürecindeki fon ve fondesteklerinden yararlanmama nedenlerinin araştırılması ve kısa sürede KOB 'lererekabet yeteneği kazandırılmasının sağlanması yolunda çözüm önerileri sunmak ve bukonuda yapılacak çalışmalara katkıda bulunmaktır. Araştırma kapsamında; müzakerelersürecinde AB fon ve fon desteklerinin üzerinde durulmuş, daha sonra da AB fon ve fondesteklerinden yararlanılmasındaki sorunlar ortaya konularak, öneriler sunulmasıyoluyla, Türkiye KOB 'lerinin AB fonlarından yararlanmasının sağlanması içinalternatif çözüm yolları araştırılmıştır.Bu çerçevede; AB fon ve fon desteklerinden yararlanılabilmesi için;KOB 'lerin AB fonları konusunda bilgilendirilmesi, AR-GE ve teknoloji geliştirmekuruluşlarının oluşturulması, kurumlar arası işbirliğinin sağlanması, KOB 'lerin ABstandartları doğrultusunda yapılandırılması gerekmektedir. Bu bağlamda en etkinyöntem; üniversiteler, TÜB TAK, KOSGEB ve meslek odalarının ortak katkıları ileüniversitelerin özne olduğu bölgesel AR-GE ve teknoloji geliştirme kuruluşlarınınkurulması ve KOB 'lere yönelik AB çalışmalarının belirttiğimiz merkezlerdeyürütülmesidir. Bu şekilde; KOB 'lerin, AB fon ve fon desteklerinden yararlanabilmesiiçin gerekli kriterler olan bilgi, koordinasyon ve AR-GE'nin bütünleşmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Basic aim of SME (Small and Medium size Enterprise) policy is to presentedby the European Union a certeain number of fund and fund supports to SME ( Smalland Medium size Enterprises) in member nations fort he purpose of providing anequitable competition environment.A portion of fund and fund supports of the EuropeanUnion have been opened to use by Turkish SME?s in the process ofnegotiations.However; as per status a certain number of problems are existing aboutSME?s to use fund and fund supports of the European Union.Problem of our research isbarriers upon benefit from E.U. funds by Turkish SME?s.Basic aim of the research is to present resolutions of suggestion in the courseof gaining the ağabeylity of competition to SME?s in a short time and research of thereasons of not to benefit from fund and fund supports in the process of the E.U.negotiations and micro-grade companies is constituted very important portion of SME?sin our country and to contribute to studies on this subject.Within the scope of research;in the process of negotitions, it was emphasized on E.U. fund and fund supports laterthe issues are stated about benefit from the E.U. fund and fund supports and alternativeresolutions have been researched in order to benefit Turkish SME?s from the E.U.funds.n the context, to benefit from the E.U. fund and fund supports; it is requiredto furnish information to SME?s about the E.U. funds, to organize, Research andDevelopment and technology development institutions, to provide intraorganizationalcooperation, to structure SME?s with the and Development and technology developmentinstitutions by common contributions of the universities, TUBITAK ( The Scientificand Technological Research Council of Turkey) , KOSGEB and trade associations andto execute studies of the E.U. SME?s-oriented in indicated centers. n this way; in orderto benefit from E.U. fund and fund supports, information, coordination and integratonof Research-Development which necessary criterions will be provided.