Ön organize edicilerin (advance organizer) öğrenci erişisi, tutum ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisi
  1. Tez No: 190109
  2. Yazar: ÖMER BEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ MURAT SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, ön organize edicilerin (Advance Organizer) öğrenci erişi,tutum ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisini incelemektir.Araştırmada kontrol gruplu öntest-sontest deseni kullanılmıştır. SelçukÜniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce ÖğretmenliğiAnabilim Dalı ikinci sınıfında okuyan toplam 83 öğrenciden oluşan iki şubearaştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Random yöntemiyle iki şubeden biri deney,biri de kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Tüm gruplara önce tek oturumda 12maddeden oluşan Öğretimde Planlama Dersine Yönelik Tutum Ölçeği, öğretilecek üçünitedeki bilgileri kapsayan 40 sorudan oluşan Başarı Testi seviye belirleme testi olarakuygulanmıştır. Üç hafta (3x5 ders/saat) süre ile deney grubunda ön organize edicilerden(sözel, görsel ve eylemsel) yararlanılarak, kontrol grubunda ön organize edicilerkullanılmadan konular araştırmacı tarafından işlenmiştir. Üç haftalık uygulama sonundaBaşarı Testi ve Derse Karşı Tutun Ölçeği sontest olarak uygulanmış, Başarı Testisontest-öntest farkı erişi olarak alınmıştır. Son testten dört ay sonra başarı testi aynıgruplara öğretilenlerin kalıcılığını belirlemek amacıyla uygulanmıştır.Ortalama, Standart Sapma, t-testi, Frekans ve Yüzde teknikleri kullanılarakyapılan veri çözümlemeleri sonunda, yüksek öğretim öğrencilerinin öğretimindekullanılan ön organize ediciler ile öğrenci erişisi arasında anlamlı, öğretilen konuyayönelik öğrenci tutumu ve öğrenilenlerin kalıcılığı arasında anlamsız bir ilişkibulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is The Effects Of Advance Organizers on The StudentAchivement, Attitudes And Retention Of The Things taught.Pretest-posttest experimental design with control group was made use of in theresearch. The two senior groups in the English Teacher Education program of theFaculty of Education at Selçuk University formed the sample for the research. Onegroup was used as the experiment groups and one as the control group. The AttitudeTowards Lesson Taught Scale consisting of 12 items and the Success Test containing 40questions were administered to all the groups in a single session as a pretest. İn threeweeks, experiment group was given different advance organizer(verbal, visual andaction) in the teaching session, but not the control group. Three weeks later, each of thegroups was administered the Success Test and Attitude Towards Lesson Taught Scalegiven as posttest. The diference of the pretest-posttest is accepted as a achivement.Success test used to eplore the retention of the things was given to all the groups fourmonts after posttest.The statistical techniques Mean, Standart Deviation, t-Test, Frequency andPercentage were used to analyze the data. The relation between accivement and advanceorganizer was found to be significant, but not attitudes towards lessons taught andretention of the things taught.