Endüstriyel teknik lise elektrik bölümlerinde okuyan öğrencilerin karşılaştıkları iş güvenliği sorunları
- Tez No: 190131
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İnsanlığın bilimi geliştirmesi daha önce var olmayan yeni iş kavramlarının oluşmasınaneden olmuştur. Bu yeni iş çeşitliliği endüstriyel toplumlarda gereksinmelerinçeşitlenmesine ve zincirleme şekilde ortaya çıkan binlerce iş kolunun ortaya çıkmasına yolaçmıştır. Bu durum işkolları ile ilgili değişik teoremlerin, verimlilik hesaplarının ve başarıdeğerlerinin gittikçe önem kazanmasını gerekli ve kaçınılmaz kılmıştır.Bu çalışma; işi yaparken oluşabilecek sorunların insan hayatına olumsuz etkilerininincelendiği, iş güvenliği kavramının bir kısmı olan sanayi tesislerine ara eleman, kalifiyeinsan yetiştiren endüstriyel teknik okulların ve özellikle elektrik bölümünde öğrenim görenöğrencilerin iş güvenliği algıları, yaşadıkları iş güvenliği sorunları ve bu sorunla ilgilialdıkları eğitimle ilgilerinin araştırılmasıdır. Şu an yurdumuzda teknik eğitim görenöğrenciler arasında oransal olarak en fazla öğrencinin elektrik bölümünde okuduklarıgörülmektedir.Çalışmamız özelde elektrik bölümü öğrencilerinin, genelde ise tüm teknikokullarda okuyan öğrencilerin ve öğretmenlerinin iş güvenliği algılarını öğrenmemizisağlayabilir.İş güvenliği kavramına ilk önce evrensel, sonra ülke sınırları içerisinde oluşan bakışa vetarihsel gelişimine bakılmış, daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı ve Teknik Üniversitelerinkonu ile ilgili çalışmalarına ulaşılması hedeflenmiştir. Özel sektörün ve meslek odalarınıniş güvenliği ve çalışan sağlığı konusunda çalışmaları da takip edilmiştir.Yazılı belgelerde hukuksal olarak iş güvenliği ve çalışan sağlığı konularında önemliçalışmaların yapıldığı gözükmekle beraber, özellikle uygulama noktasında çok büyüksıkıntıların yaşandığı bir gerçektir. Doğru olan ve yapılması gereken eğitimden başlayarakve önemseyerek iş güvenliği kavramını çalışma yaşamının bir vazgeçilmezi olmasınısağlamaktır. Uygulamaların teorik düzenlemelere yaklaşması her açıdan daha sağlıklı biriş ve iş ortamı sağlayacaktır.Bu araştırma 2005-2006 öğretim yılında , İstanbul ilinde Endüstri Meslek , AnadoluMeslek, Anadolu Teknik ve Teknik Liselerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini;İstanbul ili sınırları içerisinde yer alan Endüstri Meslek, Anadolu Meslek, Anadolu Teknikve Teknik Liseleri Elektrik Bölümlerinde okuyan 274 öğrenci, 86 Elektrik Bölümüöğretmeni oluşturmaktadır.Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm problem durumu, ikinci bölümgenel bilgiler, üçüncü bölüm araştırmanın yöntemi ile ilgili bilgileri içermektedir.Dördüncü bölüm elde edilen bulgulardan oluşmaktadır. Beşinci bölüm ise sonuçlar,tartışmalar ve önerilerin yer aldığı bölümdür.Bu araştırmada elde edilen sonuçlara göre önerilerde bulunulmuştur.O
Özet (Çeviri)
As human developed science, new labour concepts has occured. Thousands of new labourdescriptions appeared as continuos chains, and the needs of the industrial society increasedbecause of these recent labor concepts. Different theories about labour branches,productivity accounts, and success values has been getting importance day by day and thisstate made these inevitable.This study is a research of; the negative effects of the matters can be occured while doingthe work on human life, staff members in industrial associations that are a part ofindustrial safety, the industrial safety perceptions of the students who study at especiallyat electiric departments of industrial technical schools which train qualified labourers, andthe industrial safety matters they face and the interests of them to the lessons about theindustrial safety. It is figured out that the ratio of electiric students is more than the othersamong tehnical education in our country. This study can light the way of students atelectiric departments in privacy but in general we can figure out the perceptions of all thestudents and the teachers at technical schools.In this survey, the term of industrial safety has been first studied universal, then the sourcesof our country have been studied and the historical development has been glanced. It isaimed to reach the studies of the National Education Ministry and the TechnicalUniversities about this subject. The studies of the private enterprises and the chambers ofprofessions were also researched.It is seen that important studies were made about the industrial safety and the health oflabourer on written documents involving law. Even then it can?t be denied that there are alot of problems while practicing. We must start from education and make the industrialsafety term an essential part of industry. This is the correct thing to be done and has to bedone. If practices start to be successful as theorical arrangements, it will provide a morehealtier work and work environment.This study is made in 2005-2006 instruction year, in Istanbul among Industrial vocational,Anatolian vocational, Anatolian technical vocatioanal and technical vocational highschools. The sampling of this survey involves 86 electric department teachers, and 274students who study at Industrial vocational, Anatolian vocational, Anatolian technical, andtechnical vocational high schools in the city Istanbul.This study has five parts. In the first section there are the introduction and generalinformation, in the second section there is the problem, the third section consists of theknowledge about the method of this survey. In the fourth section there are the inventions.And the fifth section consists of the result, arguments and suggestions.The suggestions were made according to the results gained in this survey.