Endüstriyel teknik ortaöğretim mezunlarının eğitim-istihdam ilişkileri
- Tez No: 41578
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ADEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, endüstriyel teknik ortaöğretim okullarının elektrik, elektronik, motor, tesviye ve metal işleri bölümleri mezunlarından eğitimleri ile ilgili işkollarında çalışanların eğitim-istihdam ilişkilerinin saptanması ve değerlendirilmesidir. Araştırma kapsamında Ankara Sanayi Odasına üye 60 işyerinde çalışan 379 mezun ve 52 yöneticiye anket uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma bulgularıyla ulaşılan temel sonuçlar şunlardır: 1) Mezunların mesleklerini seçmelerini etkileyen en önemli etkenler iş bulma kolaylığı sağlaması, mesleği sevmeleri ve kısa yoldan iş yaşamına başlamak istemeleridir. 2) Mezunlar, okul sonrası mesleki eğitim programlarından çok düşük bir düzeyde yararlanmaktadırlar. 3) Mezunların büyük bir kısmı kısa sürede ilk işlerine girmekte, ancak yine önemli bir kısmı iş bulmada güçlükle karşılaşmaktadır. 4) Mezunlar daha çok tanıdıkları yoluyla iş bulmakta, meslek lisesi mezunu olma işe girmelerinde etkili olmaktadır. 5) Mezunların ücret düzeyi ilkokul, ortaokul ve lise mezunlarıyla yaklaşık aynı, meslek yüksekokulu mezunlarına göre ise daha azdır. 6) Mezunlar çalıştıkları işlerde kendilerini orta derecede yeterli bulmaktadır. Mezunların işlerinden memnun olmalarıyla yeterlik düzeyleri arasında paralel bir ilişki saptanmıştır. 7) İşyerleri teknisyen alımında mesleki teknik yeterlik, ekiple çalışma ve iletişim kurma yeteneğine daha çok önem vermektedir. 8) Ücreti etkileyen en önemli etkenler işyeri yöneticilerince verimlilik, yapılmakta olan işin türü ve üstlerine itaat olarak belirtilmiştir. 9) Yöneticiler, Endüstri Meslek Lisesi mezunlarım zihinsel kavrama ve ekiple çalışma yetenekleri açısından çok yeterli, diğer nitelikler açısından ise kısmen yeterli düzeyinde değerlendirmektedirler. 10) İşletme yöneticileri, mesleki ve teknik eğitimin gerçekleştirilmesinde işbirliği modeline uygun görüş belirtmişlerdir. IX
Özet (Çeviri)
166 ABSTRACT The purpose of this research is to determine and evaluate the relation between education and employment for graduates of Industrial Vocational and Technical High Schools. Graduates of electricity, electronics, motor fitting and works of metal sections that work in the metal industry in Ankara and their managers were selected as population. it has reached 379 graduates and 52 managers by the questionnaires in 60 enterprises. in order to obtain essential data, general survey model has been followedfc în analysis of data, frequency, percentage, average and Pearson product moment correlation was used, Basic findings of the study can be summarized as follows: 1)The most important factors thataffect the graduates to prefer their schools are; being able to get a job easily, enjoy their vocation and want to start working as soon as they graduate. 2)Graduates participate,in a minimal level in continuing training. 3)Most of the graduates have found their first job in a short time. Nevertheless most of the graduates had experienced difficulties in getting a job. 4)Graduates have found their jobs by acquaintance. Being graduated of Vocational High School have affected getting job. 5)Industrial Vocational High School graduates' wages are approximately the same with primary, secondary and other high schools', but lower than wages of Vocational Higher School graduates. 6)Graduates evaluate themselves about own qualifications as intermediate level. 7)Enterprises give importance to vocational and technical qualifications, working with team and communication skills for employing technicians. 8)Managers have stated the most important factors that öffect the wage level as productivity, kind of work being done and to obey their senior. 9)Managers evaluate qualifications of graduates of industrial vocational high. school such as: Intellectual grasp and working with team are highly adequate and other qualifications are intermediate. 10)Enterprises' managers have supported the Cooperative Model in realization of vocational and technical education.