Türkiye Türkçesinde cümlede özne
Subject in the sentence in Turkey's Turkish
- Tez No: 190144
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Türkiye Türkçesi sözdiziminde ?özne? öğesi tüm yönleriyleincelenmiştir. Özneyle ilgili ihtilafa düşülen konular üzerinde derin bir araştırmayapılmış ve araştırma sonucunda değerlendirmeye gidilmiştir. Özellikle ?özne çeşitleri?araştırmanın aydınlatılması gereken en önemli kısmı olarak görülmüş ve çalışmanınsonucunda özne çeşidi olarak; gerçek özne ve sözde özne kabul edilmiştir.Gramercilerimizin tespitlerindeki diğer çeşitlerin bir kısmı öznenin özellikleri içinde,diğerleri de bu iki özne çeşidi içinde değerlendirilmiştir. Ayrıca, cümlenin temel öğeleriarasında gösterilen özne, Türkiye Türkçesinde öznesiz cümlelerin de bulunduğu fikriesas alınarak yüklemden sonraki en önemli öğe olarak değerlendirmeye tabitutulmuştur. Bu yüzden çalışmada öznesiz cümleler ayrı bir başlık altında ele alınmıştır.Bunların haricinde öznenin özellikleri içinde +DAn ekli eksiltili özne öğesi üzerindedurulmuştur. Yine özne olan kelime ve kelime grupları konusunda yeni bir tasnifyöntemine gidilmiştir. Özneyle ilgili diğer kısımlar da gramercilerimizin örneklerindende yararlanılarak çalışmanın ilgili yerlerinde detaylı bir şekilde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study subject in the syntax in Turkey?s Turkish has been examined withits details. A deep research has been done on the topics which are related to thedisagreement of subject and at the end of the research an evaluation has been done.Especially types of subject are considered to be the most important part of the topicwhich must be highlighted and at the end of the study it has been accepted that realsubject and the word which is used as a subject are a kind of subject type. Some typeswhich have been established by our linquists are evaluated in properties of subject andthe rest of them have been established in types of subject. Also, subject which isconsidered as one of the main element, has been evaluated as a second importantelement after the verb due to the thought of there being some sentences which don?thave any subjects in Turkey?s Turkish. Because of this, in this research the sentenceswhich don?t have any subjects have been studied in a seperate headline. Except them,reduced subject which has ?DAn? suffix has been stressed in the properties of subjectand this matter has been presented to our linquists. A new classification has been donebetween the subject which are word and word groups.Other parts which are related tosubject has been showed with its details in the study by getting help from the examplesof our linguists.