Türkiye Türkçesinde isim-fiillerle kurulan bağımlı cümleler
Subordinated clauses with nominal function in Turkish
- Tez No: 722851
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÖZTÜRK, PROF. DR. EMİNE YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türkçede bağımlı cümle kuruluşlarında sıkça kullanılan fiilimsi türlerinden biri de isim-fiillerdir. İsim-fiiller şimdiye kadar genelde biçim bilgisi temelli pek çok araştırmanın konusu olmasına rağmen bu eklerin sözdizimsel özelliklerini tüm yönleriyle ele alan müstakil bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada, Türkiye Türkçesinde isim-fiil ekleriyle kurulan bağımlı cümle yapıları sözdizimsel düzlemde incelenmiştir. Dilbilim kuram ve yöntemlerinden faydalanılarak hazırlanan bu çalışmada ad işlevli bağımlı cümle yapıları; temel cümleye bağlanma yöntemleri, kendi içlerindeki sözcük dizilişleri, temel cümleye göre sözdizimsel konumları ve özne-yüklem uyum özellikleri açısından ele alınmıştır. Çalışmada ad işlevli bağımlı cümleler, sözdizimsel özelliklerinin yanında tipolojik ve anlamsal özellikleri açısından da değerlendirilmiştir. Çalışmanın örneklem kısmında veritabanı olarak Türkçe Ulusal Derlem, Türkiye Türkçesinde Fiilimsiler ve The Turkish Corpus kullanılmış, gereken durumlarda günlük konuşma dilinden de faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the verbal types that are frequently used in subordinated clause constructions in Turkish is verbal-nouns. Although verbal nouns have been the subject of many morphology-baced studies, no independent study has been carried out that deals with all aspects of the syntactic features of these suffixes. In this study, subordinated clause structures in Turkish formed with verbal-noun suffixes have been examined on the syntactic level. In this study, which is designed by making use of linguistics theory and methods, subordinated clause structures with nominal functions are discussed in terms of connecting methods to the main sentence, and subject-verb compability features. In the study, subordinated clauses with nominal functions have been evaluated in terms of their typological and semantic properties as well as their syntactic properties. In the sample part of the study, Turkish National Corpus, Verbals in Turkish and The Turkish Corpus have been used as database, and also daily spoken language, have been used when it is necessary.