İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları ve Malatya organize sanayi bölgesinde tekstil sektöründe faaliyet gösteren kobilerde bir araştırma
Human resources management activities and a research in Malatya organized industrial zone
  1. Tez No: 190168
  2. Yazar: MUSTAFA GENÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsan Kaynakları Yönetimi önem kazanan ve artan bir şekilde kullanılan bir işletmefonksiyonudur. nsan Kaynakları Yönetimi çalışanların ve organizasyonun uyumu açısındanen önemli işletme fonksiyonlarından biridir. Bununla birlikte, nsan Kaynakları Yönetimiçalışanların işlerinden daha fazla tatmin olmalarını ve organizasyonun daha verimli olmasınahizmet eder.Amaçları, hedefleri gerçekleştirebilmek ve vahşi rekabete dayanabilmek için,organizasyonlar verimli, kalifiye ve tutarlı elemanlara ihtiyaç duymaktalardır. Bu da ancaketkili bir nsan Kaynakları Yönetimi ile mümkündür.Bu çalışmada, Malatya Organize Sanayi Bölgesindeki Tekstil KOB 'lerinde nsanKaynakları Yönetimi uygulamaları değerlendirilmiştir. Şu andaki durum ortaya konulmuş vebazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human Resources Management is a business function which gains importance and isincreasingly used. Human Resources Management is one of the most important businessfunctions in adjusment of staff and organization. In addition, Human Resources Managementserves to better job satisfaction of employees and productivity of organization.In order to achieve objectives, goals and to stand cruel rivalry, organizations need enoughnumber of productive, qualified and consistent employees. That can be accomplished onlythrough an efficient Human Resources Management.In this study, Human Resources Management activities conducted by small and mediumsize textile business in Malatya Organized Industrial Zone were evaluated. Present status wasestablished and some suggestions were made.