Yerel yönetimlerde yönetime katılım
Public participation to local goverment
  1. Tez No: 190230
  2. Yazar: HAMZA ERKAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FETHİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bugün, karşı karşıya olduğu sorunlar nedeniyle demokrasi yoğun bir şekildeeleştirilmektedir. Bu eleştirilerin en önemli konularından biri, aşırı merkeziyetçilikve merkez teşkilatının çok fazla büyümesi ve halkın yönetime katılımınınyetersizliğidir. Son 20 yıldır dünya devletlerinin gündemlerinde ?Yerel yönetimlerdeyönetime katılım? söylemi yer almaktadır. Bu paralelde, dünya kentlerinin ortakdertlerinin çözümü de ?Yönetime Katılım? olarak belirlenmektedir. Bu anlamda,yerel yönetimlerin katılım ile ilgili faaliyetlere daha fazla eğilmesinin sorunlarınçözümüne büyük ölçüde katkı sağlayabileceği ileri sürülmektedir.Modern toplumlarda halkın yerel yönetimlerde yönetime katılması, siyasalkatılımı daha dinamik kılmaktadır. Ancak katılımın düzeyi, yoğunluğu, niteliği,toplumların sosyo-ekonomik düzeyleri ile yakından ilintilidir. Sosyo-ekonomiknitelikleri itibarı ile Türkiye'de siyasal katılım görece daha az yoğunlukgöstermektedir. Yine gün geçtikçe siyasal katılım da toplumsal ekonomik yapıdakideğişmeden etkilenmektedir.Çalışmada, bu olgunun önem kazandığı bir yönetim anlayışınıngerçekleşebilmesi için, vatandaşlara tanınması zorunlu bir hak olan ?yerelyöntimlerde yönetime katılma? incelenmiştir.Bu amaçla ilk önce dünyada ve ülkemizde yerel yönetime halkın katılımıkavramı etrafında şekillenen tartışmalar özetlenmiştir.?Katılım?, günümüz toplumunun ?katılımcı demokrasi?, ?hesapverebilirlik?, ?açıklık?, ?demokratiklik?, vb. niteliklere sahip yönetim anlayışınıngerçekleşebilmesi için ?gerekli? ve ?zorunlu? bir hak olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, democracy is criticized densely because of problems which itexperience. One of the most important matters of those critics is excessivecentralization, over-growth of Central Administration and less public participation toadministration. ?Public Participation to Local Government? has been on the agendaof nations for the last 20 years. In parallel with this, ?Public Participation toAdministration? has been designated as the solution to the common problems of ourworld?s cities. In this matter, Local Government is joining to participation activitiesmore can contribute to problems solving.In modern societies, public participation to Local Governmentadministration makes political participation more dynamic. However, the rate,density and quality of this participation has a close connection with socio-economiclevels of societies. In Turkey, considering the socio-economic qualities, politicalparticipation relatively appears less densely.In this work, it has been examined right to participation which an obligatoryright which is recognized to citizens so that ability realization of a governmentapproach that are important for this fact.To this end, the author first summarized the discussions around the conceptof Public Participation to Local Government in the world and in Turkey.?Participation? is ?necessary? and ?obligatory? so that can realization of thegovernment approach that includes such principles; ?participatory democracy?,?accoutability?, ?openness?, ?democratic?, etc. of society of nowadays.