Yerel yönetimlerde katılım ve 6360 sayılı Yasa'nın temsil ve katılım üzerine etkileri: Hatay örneği
Participation in local governments and the effects of 6360 Law on representation and participation: Example of Hatay
  1. Tez No: 609953
  2. Yazar: SEMRA CİNNİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yerel yönetimler, yönetim birimleri olarak halka en yakın olandır. Halkın yönetime katılımının ve yönetimde temsil özelliğinin en iyi şekilde gösterildiği yönetim birimi olarak değerlendirilebilir. Yerel yönetimler, halkın istek ve sorunlarının en doğru ve etkili biçimde çözüme kavuşturulduğu, vatandaşa en yakın yönetim birimleridir. Yerel yönetimler demokrasinin olgunlaşması ve yayılması açısından da önemi olan kurumlardır. Ülkeler halka yakın olabilmek ve halkın merkezi yönetime olan sadakatinin devamlılığı için yerel yönetimleri tercih etmiş ve ülke yönetiminin güçlenmesi için yerel yönetimlerden gelen etkiyi merkezi yönetimde kullanmışlardır. Tarih içerisinde farklı tür ve adlarla süre gelen yerel yönetimler, Türkiye Cumhuriyet' inin kurulmasıyla birlikte daha modern ve işlevsel bir yapıya kavuşmuşlardır. Yerel yönetimlerle birlikte var olan temsil ve katılım olguları da tarih içerisinde büyük gelişim göstermiştir. Demokratikleşme açısından önem arz eden temsil ve katılım olguları, yapılan düzenlemeler ile daha çok uygulanabilen bir hal almıştır. Temsil ve katılımı daha güçlendirme yönünde atılan adımlar demokratikleşme açısından çok büyük önem taşımaktadır. Ancak bu bağlamda, 6360 sayılı Yasa'nın temsil ve katılım süreçlerini zayıflatıcı bir düzenleme olduğunu söylemek mümkündür. Söz konusu Yasa ile Türkiye'nin yerel yönetim yapısında çok önemli değişimler yaşanmış, büyükşehir belediyesi kurulmuş olan illerde il özel idareleri, belde belediyeleri ve köy yönetimlerinin tüzel kişilikleri sonlandırılmıştır. Bu düzenlemelerin elbette ki yerel yönetimlerde temsil ve katılım üzerine olumsuz etkileri ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada 6360 sayılı Yasa'nın temsil ve katılım üzerine olan etkileri Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeler örneği üzerinden değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Local governments are the closest to the public as administrative units. It can be considered as the management unit in which the public participation and representation in management is best demonstrated. Local administrations are the administrative units closest to the citizens, in which the wishes and problems of the people are solved in the most accurate and effective manner. Local governments are also important institutions for the maturation and spread of democracy. Countries preferred local governments to be close to the people and to maintain the loyalty of the people to central government and they used the effect of local governments in central government to strengthen the country administration. local governments with different types and names from time in history, the Republic of Turkey 's to have gained a more modern and functional structure with the establishment. The representation and participation phenomena that have existed together with local governments have also shown great progress in history. The cases of representation and participation, which are important for democratization, have become more applicable with the arrangements made. The steps taken to strengthen representation and participation are of great importance in terms of democratization. However, in this context, it is possible to say that Law No. 6360 is a weakening regulation for the representation and participation processes. Said experienced very important changes in Turkey's local government structures with the law, which was established in the provinces of metropolitan municipalities and special provincial administrations, municipalities and villages management of legal persons was terminated at the waist. Of course, these regulations have had negative effects on representation and participation in local governments. In this study, the effects of Law no.