Turizm yatırımlarında teşvik tedbirlerinden yatırım indirimi uygulaması ve muhasebeleştirilmesi
Investment allowance application and accounting of the tourism investments from incitement precaution
- Tez No: 137343
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışma, turizm yatırımlarına verilen teşviklerden yatırım indiriminin nasıl uygulanabileceğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. 4842 Sayılı Kanun'la yatırım indirimine ilişkin yapılan yeni düzenleme ile yatırım indirimi müessesesinin daha basit ve etkin hale gelmesi amaçlanmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yatırımın tanımı, yatırım türleri ve bu yatırımlardan turizm yatırımlarının özellikleri ve çeşitleri açıklanmıştır, ikinci bölüm de teşvik kavramı ve turizm yatırımlarına verilen teşvikler, üçüncü bölüm de ise turizm yatırımlarına verilen teşviklerden yatırım indirimin özellikleri, şartlan incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise yapılan son değişiklikler göz önüne alınarak örnek uygulama geliştirilmiş ve konunun daha kolay anlaşılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT This thesis has been written in order to determinate the investment allowence which are given to tourism investments. Investment allowence, has become more simple and effective with the new regulation by the law number 4842. This search consissts of four parts. In the first part of the study, description of investment, types of investments and the properties of tourism investments has been explained. In the second part, describtion of incitement and incitements which are given to tourism investments has been explained. In the third part, the properties and the conditions of investment allowence which tourism investments profit by, has been examined. In the fourth part of the study, it has been explained an example in order to make the study much more understandable.