Marka yaratma stratejileri: Hazır giyim sektöründe bir uygulama
Brand creating strategies: A practice in textile sector
  1. Tez No: 190255
  2. Yazar: NURBANU ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULVAHAP BAYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Global pazarlarda tüketiciler ihtiyaçlarını karşılayacak çok sayıdaki benzer ürün vehizmet içinden bir seçim yapmak zorundadırlar. Bu seçim sürecinde tüketiciler için herşeyden önce güven gelmektedir. Firmalar ise; bazen bir isim bazen de resim, şekil gibisembolleri kullanarak akıllarda yer etmeyi başardıkları markalar ile bu güvenisağlayabilmektedirler. Marka, piyasada tutunabilmenin ve pazarda uzun süre kalabilmenin enönemli gereklerinden biridir. Bilinçli olan işletmeler, tüketicileri kendi markalarına çekmeninyollarını aramak zorundadırlar.`Marka Yaratma Stratejileri: Hazır Giyim Sektöründe Bir Uygulama' adlı tezde; hemtüketiciler hem de işletmeler için çok önemli olan marka ve marka yaratma stratejileri elealınmıştır.İşletmeler, sahibi oldukları markanın kendileri için pek çok yarar sağladığını; işletmekarlılığını artırdığını, firma imajını olumlu etkilediğini, güçlü bir markanın diğer ürüngruplarını her yönden olumlu etkileyeceğini hatta satışlarını yükselteceğini düşünmektedirler.Araştırma kapsamında bulunan işletmeler; asıl amaçlarını markanın kalitesiniartırmak, markanın tercih edilmesini sağlamak, müşterinin markaya karşı sadakatinioluşturmak ve markanın devamlılığını sağlamak şeklinde sıralamışlardır. Aynı zamandaişletmeler; marka yaratmadaki asıl amacın rekabet üstünlüğü elde etmek, verimliliği vekarlılığı artırmak, müşteri davranışlarını yöneterek onları ürüne bağlamak olduğunubelirtmişleridir.Gerek ulusal gerekse uluslararası alanda faaliyet gösteren işletmelerin çoğununmarkalaşma sürecinde marka ekibi kullanmadıkları görülmüştür. İşletmelerin; marka ekipleriile profesyonel olarak çalışmak yerine firma sahibi kararları ya da müşteri talepleridoğrultusunda markalaşma stratejilerine yön vermeyi tercih ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
At global markets consumers have to make a choice from lots of similar products andservices which meet their needs. During this choosing process for consumers, confidencecomes first. But companies can provide this confidence with brands which come to mind byusing symbolls such as sometimes a name, a drawing or a figure. Brand is one of the mostimportant necessities of taking care of market margin and remaining in the market for a longtime. Companies which are conscious have to look for the ways to attract consumers to theirown brands.In the study which is named as `Marka Yaratma Stratejileri: Hazır Giyim SektöründeBir Uygulama?, brand and brand strategies that are very important for both consumers andcompanies have taken up.Companies think that their own brands provide a lot of benefits for themselves,increase their profit margines, effect the company image positively; even a strong brand willeffect other product groups in every way positively and increase sellings.The companies which are included in the study extent have listed their basic aims asincreasing the quality of the brand, providing to be prefered their brands, constitutingconsumers? loyalty for their brands and providing the continuity of the brand. At the sametime companies have indicated that their basic aims of building brand are to providecompeting superiority, increase the profit and productivity, attract the consumers? to productby managing consumers? behaviours.It has been seen that most of the companies which are active in both national andinternetional markets don?t use the brand teams during the branding process. And also it hasbeen seen that companies prefer to give direction to branding strategies according to companymanager?s decisions or consumer demands instead of working professionally with brandteams.