Türk hazır giyim ürünlerinin Uluslararası pazarlarda yer almasında marka imajı yaratmanın önemi ve sarar giyim A.Ş'ye ait uygulama
The Signifance of creating brand image in positioning the Turkish ready-wear products in international markets and Sarar apparel inc. case
- Tez No: 124599
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRK HAZIR GİYİM ÜRÜNLERİNİN ULUSLARARASI PAZARLARDA YER ALMASINDA MARKA İMAJI YARATMANIN ÖNEMİ ve SARAR GİYİM A.Ş.'ye AİT UYGULAMA Selma ÖZÇOBAN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Prof.Dr. Yavuz ODABAŞI Türk hazır giyim sektöründe çok sayıda firmanın ulusal ölçekte faaliyette bulunduğu ancak marka yaratma konusunda sektörün zayıf kaldığı bilinmektedir. Her ne kadar uluslararası boyutlarda yer alan marka sayısı her geçen gün artış gösterse de yine de yurt dışı ve yurt içinde marka olmuş, güçlü firmaların sayısı çok değildir. Oysa uluslararası pazarlarda yer almanın tek şartı güçlü bir marka ve marka imajı yaratabilmekten geçmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, hazır giyim ürünlerinde marka imajının yaratılmasına ilişkin yaklaşımda bulunabilmek amacıyla, öncelikle markanın tanımı, önemi, marka kişiliği, kurumsal kimlik, marka imajı, marka stratejileri konuları ele alınmaktadır. İkinci bölümde, hazır giyim ve marka ilişkisi kurularak, uluslararası hazar giyim ticaretinde markanın önemi, başarısını etkileyen unsurlar, sektörün markalama stratejisi açısından durumu ve kendi markası ile ihracat yapmasının Türk hazır giyim sektöründe yaratacağı gelişmeler aktarılmıştır. Üçüncü bölümde, bir hazır giyim markası olarak Sarar' in, ihracat yaptığı ülkelerdeki marka imajının incelenmesi amacıyla, Türkiye'de hazar giyim sektöründe önde gelen firmalardan biri olan, hem ulusal hem de uluslararası alanda faaliyet gösteren Sarar Giyim A.Ş.'de gerçekleştirilen bir anket çalışması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT It is known that, in the sector of Turkish ready-made clothing, there are lots of firms, which are active on the aspect of national criterion but weak on the aspect of creating brand. Although the number of brand increases everyday on national dimensions, the number of strong firms, which has become a national or international brands, is not very high. However, the only way for being located in international markets is to create a strong brand and an image of brand. In the first section of work, with the aim of approaching the creation of a brand image, first of all the definition of brand and then subjects such as the personality of brand, institutional identity, image of brand and the strategies of brand, corporate identity, image of brand and the strategies of brand are considered. In the second section, by establishing a relationship between ready-made clothing and brand, the importance of brand in ready-made clothing trade, components that influence the success, the position of sector from the aspect of brand strategies and the developments on Turkish ready-made clothing that will be the result of exportation with it's own brand are told. In the third section, to analyze Sarar's brand image in the countries in which it exports-as a brand of ready-made clothing -there is a questionnaire which has been carried out in Sarar Clothing Joint-Stock Company, which is an important firm in the sector of Turkish ready-made clothing and which is active in both the national and international dimensions.