2003 Irak krizi sonrası Basra Körfezi güvenliği
- Tez No: 190308
- Danışmanlar: PROF.DR. ALDULKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 574
Özet
Basra Körfezinde modern devletlerin ortaya çıkarılmasında takip edilenyoldan ve keyfi çizilen sınırlardan dolayı birçok olayda kabile ve aile sadakatleri iledinsel, dilsel ve etnik kimlikler vatandaşlıktan daha önemli hale gelmiştir.Dolayısıyla etnik, mezhep ve ideolojik farklılıklar ile dış güçler tarafından çeşitlinedenlerle yaratılan kaos ortamında devam eden sınır ve toprak sorunları bölgeülkeleri arasındaki kuşku ve güvensizliğin yerini tam bir işbirliğinin almasınıengellemektedir.Basra Körfezi; Ortadoğu'yu Afrika, Hindistan ve Çin'e bağlayan önemli birticaret yolu olmanın yanı sıra belirgin bir kültürel kimliğe de sahiptir. Körfezinmodern stratejik önemi ise 19. yüzyılın ortalarında, üç büyük Devletin; İngiltere,Çarlık Rusya'sı ve Osmanlı'nın bölgede karşı karşıya gelmesiyle ortaya çıkmıştır.İngilizler, Körfez üzerindeki politik kontrolü 1800'lerin başında tesis etmişler vebölgeyi yaklaşık 150 yıl korumuşlardır. İngiltere'nin 1971'de bölgeden tamamençekilmesi ile boşluğu ABD doldurmuştur. 7000 km uzakta da olsa ABD bütünvarlığıyla bölgede etkindir. Gerek bölge devletlerinin gerekse ABD'nin tek endişesibölgedeki güç dengesinin bozulmaması olup politikalar bu dengenin nasıl korunmasıgerektiği üzerinde yoğunlaşmaktadır.ABD'nin bugün `Basra Körfezi Güvenlik Sistemi' anlayışını oluşturanbaşlıca unsurlar ise;⢠Enerji havzalarının ve kaynaklarının kontrolü ve güvenliği,⢠Bölgenin Batı ile ekonomik entegrasyonu, bölge ülkelerinin `dolar alanı'içinde tutulması ve bunu güvence altına alacak istikrar ve dengeninoluşturulması,⢠İsrail'in güvenliğini sağlayabilmektir.
Özet (Çeviri)
Because of the followed way to break out the modern countries and thedrawing borders; in most of the events, tribe and family loyalties, with religional,linguistic and ethical identities in Persian Gulf, got more important than civilizationtoday. Thus, ethical, sect and ideological differences going on issues on border andland, creating by exterieur powers, picvants the full cooperation in place of wonderand unsafety between the Gulf states.The Persian Gulf, connects the Middle East to Africa, India and Chine. Inaddition, it has a distinctive cultural identity. The modern strategic importance ofGulf, broke out in the mid 19th, of three powerful states, England, Russia andOttoman Empire in the region. British made up the politic control over Gulf in thebeginning of 18th and kept the region up to 150 years. In 1971, by withdrawing ofEngland, USA had fulfilled the emptiness in the region. Although far away 7000 kmfrom the region, USA is completely effective there. Either of Gulf states or USA; theonly wonder, is not to change the balance of power (strength) in the region. Thus, thepolitics intensify on how to keep in balance.The fundamental items, consisting of America?s `Persian Gulf SecuritySystem? are;- Control and safety of energy fields and sources,- Economical Integrity of region with West, keeping the Gulf states indollar spectrum and consisting of balance for ensuring this,- Keeping Israel in safe.