Kitab-ı mukaddes ve Kur'an-ı Kerim'de suç ve ceza fenomeni üzerine dinler tarihi açısından karşılaştırmalı bir metin incelemesi
A comparative study of texts on the concept of guilt and punishment in the holy bible and the qur'an from the point of history of religion
  1. Tez No: 190331
  2. Yazar: MUSTAFA TURAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HARUN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim'de suç ve ceza fenomenini incelemek için,Fenomenolojik Yöntem ve Karşılaştırmalı Dinler Tarihi yöntemi kullanıldı.Araştırmada; Dinler Tarihinin temel metodu olan tasviri yöntemle, her iki kitaptamevcut olan suç ve ceza fenomeni, nitelenerek tanımlandı ve tasnif edildi. Daha sonraher iki kitapta da geçen suçlar ve cezaları, benzerlikleri ve farklılıkları belirtilerekkarşılaştırıldı.Birinci bölümde, her iki kitapta da isim belirtilmek suretiyle, suçları ve cezalarıanlatılan şahıslar, kavimler ve şehirlerin işledikleri suçlar ve karşılığında gördüklericezalar tanımlandı ve tasnif edildi, benzerlik ve farklılıkları belirtilerek karşılaştırıldı.kinci bölümde ise genel anlamda suçlar ve bu suçları işleyenlere verilmesi öngörülencezalar tanımlanarak tasnif edildi, benzerlik ve farklılıkları belirtilerek karşılaştırıldı.Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim'de, ismen belirtilen şahıslar, kavimler veşehirlerin işledikleri suçlar ve karşılığında gördükleri cezaların anlatıldığı tarihiolaylarda; anlatılan olaylar ve olayların kahramanları arasında, suç tipleri ve suçlularınkimliği konusunda benzerlikler, suçların işleniş şekli ve cezalandırılışlarında isefarklılıklar görüldü.Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim'in, suçların tasnifinde, suç tiplerini; affedilebilir-affedilemez, büyük-küçük, ölümcül-ölümcül olmayan suçlar olarak, sınıflandırdıkları,suçlara verilmesi öngörülen cezaların tasnifinde, ceza tiplerini; bedensel-ruhsal,bireysel-toplumsal, dünyevi-uhrevi ceza tipleri olarak sınıflandırdıkları ve suçlarınyapısına göre, tek bir ceza tipi veya birden fazla ceza tipinin uygulandığı görüldü.ANAHTAR SÖZCÜKLER:1-) Dinler Tarihi, 2-) Kitab-ı Mukaddes, 3-) Kur'an-ı Kerim, 4-) Suç, 5-) Ceza
Özet (Çeviri)
The methods of phenomenology of religion and comparative religion were used in orderto understand guilt and punishment mentioned in the Holy Bible particularly in the OldTestament, and the Qur?an. In this study, the facts of guilt and punishment were firstlydescribed, and identified and then classified by regarding to the basic way of history ofreligion; description. After all, similarities and differences of these phenomena werecompared one by one.In the First Chapter, guilt and punishments of individuals, nations and people of certaintowns mentioned in both sacred books were described and classified.In the Second Chapter, guilt and punishments with regard to the acts and individuals orsituations were comparatively described and classified.Kinds of guilt and punishments of individuals, nations and most people of certain townsmentioned in the both sacred books show some similarities, but the forms of acts and theirrelated punishments show differences.With regard to the guilt and their punishments mentioned in the Old Testament andQur?an, were described and classified as forgiveness or un-forgiveness, small or big, fatalor ordinary, simple; spiritual or physical; individual or societal; worldly or other worldly.KEY WORDS:1-) Comparative Religion, 2-) The Holy Bible, 3-) The Qur?an, 4-) Guilt, 5-) Punishments