Kur'an-ı Kerim'de Sebe Melikesi kıssası
The Story of the Queen of sheba in the Qur'an
  1. Tez No: 94620
  2. Yazar: HAFSA FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Fidan, Hafsa, Kur'ân-ı Kerim'de Sebe' Melikesi Kıssası, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Mehmet Paçacı, 113 s. Sebe' Melikesi kıssası Kur' ân' da ve Kitab-ı Mukaddes'te anlatılmaktadır. Fakat bu kutsal kitaplardaki anlatım genel çizgileri bakımından birbirinden farklıdır. Çalışmamız, giriş, üç ana bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Girişte çalışmamızın önemini ve takip ettiğimiz metodu açıkladık. Birinci bölümde tarihte Sebe' kavmi ve Sebe' Melikesi'ni araştırdık. İkinci bölümde Sebe' Melikesi kıssası ile ilgili Kur'ân ve Eski Ahit metinlerini, takip ettiğimiz metodun gereği olarak herhangi bir açıklama yapmaksızın karşılaştırdık. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise İslam'ı literatürde Sebe' Melikesi kıssasını araştırdık. Kıssanın Kur'ân'daki anlatımına göre, Süleyman hüdhüdü arar. Hüdhüd gelir ve Süleyman'a Sebe'den haber getirir. Süleyman hüdhüdü dinler ve Sebe' Melikesi' ne onunla birlikte bir mektup gönderir. Sebe' Melikesi danışmanlarıyla görüşür ve Süleyman'a bir hediye gönderir. Süleyman hediyeleri reddeder ve adamlarına, Melike'nin tahtını, Melike ve etrafındakiler kendisine gelmeden önce getirmelerini emreder. Kendisine kitaptan ilim verilmiş kişi Melike'nin tahtını getirir. Daha sonra Süleyman tahtın değiştirilmesini ister. Kur'ân' m ifadelerine göre Melike gelince kendisine şöyle denir:“Senin tahtın da böyle miydi?”Melike“sanki bu o”der. Daha sonra ona şöyle denir:“Köşke gir.”Melike onu gördüğü zaman zemini su zannederek eteklerini kaldırır. Süleyman“o camdan yapılmış bir köşktür”der. Melike şöyle der.“Rabbim, ben kendime zulmetmişim, artık Süleyman'la birlikte alemlerin rabbi Allah'a teslim oldum.”Ve kıssa böyle biter. Araştırmamızda vardığımız sonuca göre, Sebe' Melikesi 'nin tarihteki varlığı kesin değildir. Ancak bu hikaye Kutsal metinlerde ve pek çok farklı kültürde anlatıla gelmiştir. Ve Melike tarih boyunca halk hikayelerinde çoğunlukla Bel kıs olarak adlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fidan, Hafsa, The Story of Queen of Sheba in the Qur'an, M. A., supervised by Doç. Dr. Mehmet Paçacı, 113 pages. The story of The Queen of Sheba is narrated in the Qur'an and in the Old Testament. But the general outline of the versions isn't the same in the Scriptures. My study is composed of three main parts and one conclusion, in addition to the introduction. In the introduction, I have explained the importance of our study and the method applied in it. In the first part, I have searched tribe of Sheba and Queen of Sheba in the history. In the second part, I have quoted the text of Qur'an and the text of the Old Testament concerning Queen of Sheba story without giving any explanation, according to the method I have adopted. In the third part, I have searched the story of Queen of Sheba in the Islamic literature. According to the Qur'an, Solomon looks for hoopoe. Hoopoe comes and informs Solomon abaut Sheba. Solomon listens to hoopoe and sends a letter with hoopoe to Queen of Sheba. The Queen of Sheba discusses with chieftains and sends a present to Solomon. Solomon refuses the present and orders his men to bring her throne to himself before the Queen and the chieftains come. The one with whom the knowledge of the Scripture was given brings it. Then Solomon wants to disguise her throne. So when she came, as to Qur'an narrated, it was said to her : 'Is your throne like this?' she says : 'As though it were the very one.' Then it was said her : 'Enter the hall.' And when she saw, she thought as it is a pool and bared her legs. Solomon says: 'It is a hall, made smooth of glass.' She says: 'My lord 1 1 have wronged myself and I surrender with Solomon unto Allah, the Lord of the Worlds.' And the story ends. In the end, I have arrived at the conclusion that the historical beeing of the Queen of Sheba is uncertain. But this story is narrated in the holy texts and in many different cultures. And Queen is mostly called as Belkis in folk stories throughout the history. aoKtetBwnasYcw merkez!