Sağlık hizmetlerinde iş analizinin etkileri ve Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi uygulaması
The effects of job analysis in health services and the application of Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi
  1. Tez No: 190351
  2. Yazar: HASAN BİRCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN OFLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bütün ülkelerde kalkınmanın temel amacı bireylere daha iyi bir yaşam standardısağlamaktır. Sağlık kurumlarında iş veriminin artması ile daha kaliteli sağlık hizmetlerininsunulması ve sağlık kurumu çalışanları için de daha insancıl şartlarda çalışma gereği ortayaçıkmaktadır. Sağlık kurumlarında ortaya çıkan iş analizi çalışmaları, sağlık kurumlarınınbelirledikleri vizyon, misyon ve stratejilere ulaşmalarında kritik rol oynayan çalışmalardanbiri haline gelmiştir.Bu çalışmada, sağlık hizmetleri alanında iş analizi uygulamasının etkileri analizedilmeye çalışılmıştır. Bu analiz yapılırken ZADH kapsamındaki medikal personele 5'liLikert ölçeğine göre hazırlanan anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; ZADH'de işanalizinden elde edilen bilgilerden kurum faaliyetlerinden personel eğitimi ve geliştirilmesi veişçi sağlığı ve iş güvenliği konularında etkin olarak yararlanıldığı; buna karşılık personeldeğerlendirilmesi, yer değiştirme ve yükseltme ve ücret ve maaş yönetiminde etkin olarakkullanılmadığı saptanmış; buna dayalı olarak ZADH ve benzeri diğer sağlık kurumlarıbazında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In all countries, the main aim of development is to provide a better life standartfor the individuals. Better health services can be provided for people by increasingthe labour fertility. Also, there comes out a need for the workers of health institutionto work in a more humanistic conditions. The job analysis studies which arelaunched in health institutions have become one of the most important factors indetermining the vision, mission and strategies of health institutions.In this study, the effects of work analysis application has been put into test.While this analysis was being applied, the questionaire prepared according to the fiveLikert scale was applied to the staff within the context of ZADH. As a result ofresearch, it has been stated that the information provided by job analysis, institutionactivities, the education of staff and workers health and workers safety issues havebeen highly benefical. However; it has been pointed out that the issues below are notused effectively; staff evaluation, the substituion of workers and the management ofwages and salaries. When all these factors above are taken into consideration, somesuggestions have been made in the context of ZADH and other similar healthinstituions.