Rekabet stratejileri ve Türk bankacılık sektörü uygulaması
Competitive strategies and the case of Turkish banking sector
  1. Tez No: 190352
  2. Yazar: HÖRÜŞEN KARABIYIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İş dünyası giderek artan bir rekabetle karşı karşıyadır. Firmaların varlığınısürdürmesi rekabet edebilme gücüne ve üstünlüğüne bağlı görünmektedir. Rekabetüstünlüğü sağlamanın yolu ise rekabet stratejisi geliştirmektir. Rekabet stratejisi, bir firmanıntemelde nasıl rekabet edeceği, hedeflerinin neler olması gerektiği ve bu hedeflerigerçekleştirmek için hangi politikaların izlenmesi gerektiği konularında genel bir formülgeliştirmek olarak ifade edilmektedir. Belirli bir firma için en iyi strateji onun özgülkoşullarını yansıtan, tamamen benzersiz bir yapı oluşturmaktır. Bununla birlikte, genelolarak üç temel strateji belirlenebilir. Bunlar, toplam maliyet liderliği, farklılaştırma veodaklanma stratejisidir. Karşı karşıya kalınan şiddetli rekabet, diğer firmalarda olduğu gibi,bankaları da kendilerine özgü rekabet stratejileri uygulamaya zorlamaktadır.Çalışmada, Türk bankacılık sektöründe uygulanan rekabet stratejilerinindeğerlendirmesi yapılmıştır. Araştırma 1995-2004 dönemini kapsamaktadır. Tez bulgularınagöre Türk bankacılık sektöründe, belirsizliğin yarattığı riskleri azaltmak için esnekyapılanma stratejisi, mevcut durumu korumak için korunma stratejisi, potansiyel rakipleriyok etmek için hakimiyet kurma stratejisi, rakip bankalarla veya banka ürünlerinintamamlayıcısı olan firmalarla anlaşma ve işbirliği stratejisi, teknolojik gelişmeleri yakındantakip etmek için teknolojik işbirliği stratejisi, makroekonomik gelişmeler ve mevzuatdeğişikliği gibi nedenlerle birleşme ve büyüme stratejisi, sınırların ortadan kalkmasınedeniyle uluslararasılaşma stratejisi, bankacılık sektörünün güven unsuruna dayalı olmasınedeniyle güven yaratma stratejisi ve özellikle mevduat güvencesinin verilmesi nedeniyle dehaksız rekabet stratejileri uygulanmaktadır.Anahtar KelimelerRekabet, Strateji, Rekabet Stratejisi, Türk Bankacılık Sektörü
Özet (Çeviri)
Business world is facing gradually increasing competition. It seems that theexistence of firms depends on the power and the advantage of their competitiveness. Theway to sustain competitive advantage is to produce a competitive strategy. Competitivestrategy is defined as developing a general formulation on the subjects like how a companycompetes basically, what the targets should be and which policies have to be followed. Thebest strategy for a particular firm is to for a unique structure which reflects its ownconditions. These are aggregate cost leadership, discrimination and targeting strategies.Confronted with a severe competition, banks ?as in the case of the other firms- are forced toapply their own competitive strategies.In this study, an evaluation of the competitive strategies applied on Turkishbanking sector is carried out. The study encompasses 1995-2004 period. According to theresults of this study, in Turkish banking sector, a flexible construction strategy to alleviatethe risks created by uncertainty; a protection strategy to keep the existing situation; adomination strategy to annihilate the potential rivalries; a consensus and cooperation strategywith the firms who are the complements of the bank products or rival banks; an integrativeand developmental strategy for the reasons, such as macroeconomic development andregulation changes; an internationalization strategy because of the disappearance of theborders; a strategy of trust because of the fact that bank sector is based on reliability andespecially an unfair competition strategy as there is a deposit guarantee have been applied.KeywordsCompetition, Strategy, Competitive Strategy, Turkish Banking Sector