50 numaralı Mühimme Defteri (991-993/1583-1585) değerlendirme - transkripsiyon (s.1-80)-dizin
  1. Tez No: 190360
  2. Yazar: MELTEM KARABABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZETOsmanlı merkez teşkilâtının en önemli kurumu olan divân-ı hümâyun,sadrazamın, yani bugünkü deyimiyle başbakanın başkanlık ettiği, devletin en önemlikararlarının alındığı bir kurumdur. Bu kurumda alınan kararlar çeşitli defterlerekaydedilirdi. Bu defterler arasında sayı ve muhteva olarak ilk göze çarpan defterlermühim meselelerin kaleme alındığı mühimme defterleridir. XVI. yüzyılınortalarından XX. yüzyılın ilk yarılarına kadar devletin mekanizmasını ve işleyişiniortaya koyan, iç ve dış meselelerin yer aldığı, kültür ve tarih bakımından oldukçazengin, siyasû, iktisadû, sosyal konuları ve harp tarihine ait önemli kararları içeren budefterler, arşiv vesikaları içinde en önemli yeri oluşturan birer kaynaktırlar.Divân kalemlerinde kaleme alınan bu defterler, 1553-1905 tarihleri arasındatutulmuş olup, 266 defteri ihtiva eder. Bunlar ordu, rikâb, mühimme-i mektum vekaymakamlık mühimmesi adlarını taşırlar. Divân toplantılarında alınan kararlarınpadişah onayından geçtikten sonra bir kronoloji gözetilerek kaleme alındığı budefterler, asıl fermanların birer sureti niteliğindedirler. İçlerinde Osmanlı Devleti'ninaskerû ve idârû yapısı, komşu ülkelerle ilişkisi, yönetim politikası, dinû anlayışı veserbestisi, harb anlayışı vb. konuları içerir bilgiler mevcuttur.Ele aldığımız 50 Numaralı Mühimme Defteri, yine bu nevi konuların yeraldığı 176 sayfa, 1282 hüküm içeren, hicrû 991-993 tarihli bir defter olup, sadece ilk80 sayfası üzerine transkripsiyon çalışması yürütülmüştür. İnce, okunaklı, divânûuslupta kaleme alınan defter, vazifelerinde gayret gösterenlere terakkiler verildiğinedair uzun listeler içermektedir. Durumları çok açık olmamakla beraber Dürzûmuharebelerinden de sıkça bahsedilmektedir.VII
Özet (Çeviri)
SUMMARYOne of the most important institutions of the Otoman Empire is divân-ıhümâyun. Divân-ı hümâyun is a foundation that we can describe as a parliament inthe modern state system. This Otoman parliament divân-ı hümâyun was governed bySadrazam who is similar to the primeminister in the modern state system.Some notebooks that hold important place and included important problemsof the Otoman Empire, were written in the divân-ı hümâyun. One of the mostimportant notebooks is mühimme defteri.My research is based on one of these notebooks that named 50 NumaralıMühimme Defteri. This notebook resides in the ?Başbakanlık Devlet Arşivi.? I triedto transcribe this notebook to the Latin alphabet.Consequently the fundemental of my research is transcription. 50 NumaralıMühimme Defteri which I studied was written in 991-993h. It includes 172 pagesand 1282 desicions. Each of desicions is transcribted from the first page untill page80.VIII