50 numaralı mühimme defteri (993/1585) değerlendirme- transkripsiyon (s. 84-166)
  1. Tez No: 209694
  2. Yazar: ALİME ÇUKURYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇETİN VARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İncelenen defter H. 991-993, Miladi 1583- 1585 yıllarını ihtiva etmektedir. Bizim araştırdığımız bölüm ise 10 Receb 993-23 Ramazan 993 dönemleri arasını kapsamaktadır. Defter 166 sayfa olmakla beraber, bizim çalıştığımız kısım 84-166 sayfaları arasını ihtiva eder. Bu sayfalar arasında (451-1272) toplam 821 hüküm bulunmaktadır.Defter içindeki hükümler; verilen tımarlar, zeametler, çavuşlar zümresin atama, sipahi oğlanları zümresine atama, cebeciler zümresine atama, kapucular zümresine atama, verilen vazifeler, görevden almaları içermektedir. Yapılan atamalar genellikle ölen kişinin yerine olmuştur. Defterde genellikle Mısır ve Bağdat müteferrikalarından ve ümerasından bahsedilmektedir. Genellikle adı geçen beylerbeylikler; Sayda, Beyrut, Kudüs, Şam, Mısır'dır.Eserin yazı dili ince, divânî uslûpta kaleme alınmış olup, geneli okunaklı olmakla birlikte, bazı kısımları silik olduğundan okunmakta güçlük çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
The examined notebook, contains the years 991-993 (Muslim calendar)and 1583-1585 (Gregorian calendar). This part, that we hawe examined contains the periods between 10 Receb 993 and 23 Ramadan 993. The notebook is 166 pages in total, but the part that we hawe examined contains the pages between 84 and 166. There are total of 821 provisions in these pages (451-1272). The provisions in the notebook contain; the crown lands given, feudal tenures, appointment to sergants class, appointment to horseman boys, appointment to armored class, appointment to kapucular class, the duties given and the removals from duty. The appointments are usually for the dead people . Generally Egypt and Boghdod messengers and rulers are told in the notebook. The generally mentioned beylerbeylikleri are Sayda, Beirut, Jerusalem, Damascus, and Egypt.The language of the work is; it is written in the divan style, the general is legible, but some parts are hard to read as they are erased.