Türkiye'deki müzik öğretmeni yetiştiren kurumların piyano öğretimi sürecinde kullanılan Klasik Batı müziği piyano etütlerinin öğrencileri Çağdaş Türk Müziği piyano eserlerini çalmaya hazırlama durumu
The fact of students preparation to practice on Modern Turkish music piano works by Classical occidental music piano studies utilised during piano training of institutions which train music teachers in Turkey
  1. Tez No: 190370
  2. Yazar: AHMET SUAT KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜL ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'deki Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dallarınınpiyano öğretimi sürecinde kullanılan Klasik Batı müziği piyano etütlerininöğrencileri, Çağdaş Türk müziği piyano eserlerini çalmaya hangi açılardanhazırladığı tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırmada verilerin bir kısmı Türkiye'deki Müzik Öğretmenliği Ana BilimDallarının piyano öğretim elemanlarından anket yoluyla, bir kısmı da literatürtaraması ile elde edilmiştir.Anket uygulamasında belirtilen etüt ve eserlerin teknik ve müzikal özelliklerisaptanarak karşılaştırılmış, piyano eğitmenlerinin anket sorularına verdiklericevaplardan elde edilen bulgular ile birlikte yorumlanmıştır.Araştırmanın son bölümünde öğrencilerin klasik Batı müziği piyano etütleriile çağdaş Türk müziği piyano eserlerine hazırlanma durumlarına ilişkin önerilersunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is tried to specify the factors prevailing while preparing thestudents for Modern Turkish music piano works by the Classical Occidental musicpiano studies utilised during piano training process of Music Teacher Science BranchDisciplines in Turkey.In the research, some parts of data are obtained from Turkey?s Music TeacherScience Branch Discipline instructors by a questionnaire and some other parts areobtained by literature survey method.Studies and works specified in the questionnaire process have been comparedwith each other by determining their technical and musical features and the resultshave been interpreted together with the findings obtained from the answers which thepiano instructors stated for the questions of questionnaire.In the last section of the research, recommendations concerning the students?conditions of preparing for the piano studies of Classical Western Music and pianoworks of Contemporary Turkish Music.