Değişen teknoloji ve küreselleşmenin insan kaynakları politikaları ve sendika ilişkilerine etkisi
The Effect of changing technology and globalization on human resources applications and union relations
- Tez No: 190394
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ALİ ENDER ALTUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Hazırlayan: Hüseyin Önlem ERSÖZTEZ ADI: DEĞ ŞEN TEKNOLOJ VE KÜRESELLEŞMEN NNSAN KAYNAKLARI POL T KALARI VE SEND KAL ŞK LER NE ETK SÖZETKüreselleşme ve teknolojik değişim çalışma biçimlerini ve yönetimlerietkilemektedir. Sendikalar bu değişimden olumsuz etkilenmektedir. 1980'liyıllardan itibaren benimsenen ekonomi politikaları sendikaları hazırlıksızyakalamıştır. Sendikalaşma oranları her geçen gün düşmektedir. Buna karşın, insankaynakları yönetiminin önemi her geçen gün artmaktadır. Teknolojide yaşanangelişmeler insan kaynaklarını ön plana çıkarmaktadır. Bu nedenle, teknolojiyikullanabilecek ve yorumlayabilecek nitelikli işgücünün değeri artmaktadır.Çalışmada; yaşanmakta olan bu gelişmelerin sendikaları ve insan kaynaklarınıpolitikalarını nasıl etkilediği analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Önlem ErsözThesis Name: The Effect of Changing Technology and Globalizationon Human Resources Applications and Union RelationsABSTRACTGlobalization and technological changes affect working forms andmanagements. Trade unions have been affected negatively from these changes.Economic policies considered since 1980?s have caught trade policies unready. Thetrade unionization rates have been decreasing day by day. Whereas the importanceof human resources management policies are increasing. The developments intechnology removes the human resources fronts. That?s why the worth of skilledworker who will able to use and analyze technology have been increasing. In thisthesis, we tried to identify these living developments that how they affected thetrade unions and human resources policies.