Standart hızda farklı koşu şekillerine metabolik cevap farklılıkları
Metabolic responses to different running forms at standard speed
- Tez No: 19041
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN ERGEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
35 ÖZET Standart hızda farklı koşu şekillerine metabolik cevap farklılıklarını incelemek amacıyla 12 atletin (Yaş x 20,0 + 1,8. Boy 175,5 + 4,9 Vücut ağırlığı x 68,4 + 7,2) mekik koşusu, koşu bandı ve pist koşusunda kan laktat ve kalp atım sayısı değerleri karşılaştırıldı. Bu araştırmada mekik koşusu için Eurofit 20 m test protokolü uygulandı. Denekler butesttespor salonunda işaret noktalarıyla belirle nen 20 m' lik alanda, ikinci testte koşu bandında (Woodway), üçüncü testte her 20ml1 de işaret noktaları bulunan 400 metrelik tartan pistte koşturuldular. Testin 8 km/saat hızla başlayıp 16 km/saat'e ulaşan koşu hızı teyp kasetinden gelen sinyal sesleriyle sağlandı. Üç testte sporcuların dinlenik, 10 12.14 ve 16 km/saat hızlar sonunda kan LA değerlerini belirlemek amacıyla parmaktan kan alındı. Dinlenme araları birer dakika ile sınırlıydı. Kalp atım sayıları telemetre ile (Cordless Digital Pulse Monitor Pu-801) belirlendi. Mekik koşusunda kan LA ve kalp atım sayısı değerleri, koşu bandı ve pist koşusu değerlerine oranla daha yüksek bulundu. Mekik koşusu ile koşu bandı ve mekik koşusu ile pist koşusu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken (P0,05). Mekik koşusu; koşu bandı ve pist koşusuna oranla daha yüksek metabolik cevaplar doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY METABOLIC RESPONSES TO DIFFERENT RUNNING FORMS AT STANDARD SPEED Blood lactate (BL) and heart rate (HRj values of 12 male athletes (Age x 20.0 + 1.8, height x 175.5 + 4.9, weight x 68.4 + 7.2) were in vestigated in order to find out metabolic response differences on various running forms at standard speed. Running forms were shuttle running (EUROFIT, 20 m. Shuttle run), treadmill run and track running at 10., 12., 14. and 16 kph (kilometers-per- hour). Blood samples were taken and heart rate values were recorded using telemeter in order to evaluate BL concentration and circulatory responses following each 2 kph increments of running speed. Results show that blood laclate concertrations and heart rate values were higher during the shuttle run than running on treadmill and track running. A statistical significant difference was found (P>0,05) between the shuttle run and treadmill running and shuttle run and running on track. There was no significant difference (P^0,05) between treadmill running and running on track in terms of metabolic responses (BL and HR). It can be concluded that running forms for chosen test of laboratory or field assesment of metabolic responses should be in accordance with the actual bodily movement pattern of performed sport discipline.