Farklı Tip egzersizlerin quadriceps ve hamstring kaslarının izokinetik kuvveti üzerine etkisi
The effects of various exercise TYPES on isokinetic strength of quadriceps and hamstring muscles
- Tez No: 440494
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN GÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışma; farklı üç tip egzersizlerin quadriceps ve hamstring kaslarının izokinetik kuvveti üzerine etkisini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Araştırma; yaş ortalamaları 23,19 yıl olan 30 rekreasyonel sporcu üzerinde yapıldı. Bisiklet egzersiz grubunun yaş ortalaması 23,20±1,396 yıl, boy ortalaması 176,01±4,63 cm ve vücut ağırlıkları ortalaması 74,42±9,11 kg'dir. Pliometrik egzersiz grubunun yaş ortalaması 23,50±1,90yıl, boy ortalaması 176,90±6,23 cm ve vücut ağırlıkları ortalaması 71,59±8,34kg'dır. Ağırlık egzersiz grubunun yaş ortalaması 23,00±1,05yıl, boy ortalaması 177,43±7,37cm ve vücut ağırlıkları ortalaması 76,13±10,54 kg'dır. Çalışmada sporcular 10'ar kişilik 3 gruba ayrıldı ve 6 hafta süresince haftada 3 gün 30 dakika süreyle 3 farklı egzersiz uygulanmıştır. Bu egzersizler; %75 kalp atım hızı ile bisiklet, ilk 3 haftası 3x10, sonraki 3 hafta 3x15 olacak şekilde oluşturulan pliometrik egzersiz programı, maksimum 1 tekrarlarının %80'leri alınan sporculara alt ekstremite ağırlık egzersizleri uygulanmıştır. 6 haftalık egzersizler öncesinde ve sonrasında sporcuların vücut ağırlıkları, dikey sıçrama değerleri ile 20 metre mekik koşu değerleri ayrı ayrı ölçülmüştür. Kassal kuvvet ve dayanıklılık testleri ise 60º/sn ve 180º/sn sabit açısal hızda izokinetik dinamometre (Cybex Humac Norm 2009) ölçüldü. Elde edilen bulguların istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 21.0 bilgisayar paket programı ile yapılarak, bütün parametrelerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Toplam veri sayısının azlığı nedeniyle (n=30) gruplar arası farklılıkların tespitinde Kruskal-Wallis H testi, farklılığın hangi gruptan kaynaklandığının belirlenmesi için ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Grupların kendi içindeki ön test son test farklılıklarının tespitinde ise Wilcoxon t testi kullanılmıştır. P< 0,05 düzeyindeki farklılıklar anlamlı olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was made to investigate effects of 3 different exercises on isokinetic strength of quadriceps and hamstring muscles. Study is done by 30 recreational sportsmen at 23,19 ages. Athletes was divided into groups by 10. Average age of cycling exercise group 23,20±1,396 year, height average is 176,01±4,63 cm and body weight average is 74,42±9,11 kg. Average age of plyometric exercise group is 23,50±1,90 year, height average is 176,90±6,23 cm and body weight average is 71,59±8,34kg. Average of weight exercise group is 23,00±1,05year, height average is 177,43±7,37cm and body weight average is 76,13±10,54 kg. In the study; during 6 weeks, 3 days in a week applied for 30 mins. Athletes, which are divided to groups by 10, 30 mins cycling applied at 75% heart rate for 3 days in a week, 30 mins plyometric exercises applied as the first three weeks 3x10 and next three weeks 3x15, 30 mins lower extremity weight exercises applied to athletes who lifted 80% of maximum weight they can lift. In advance to exercises, body weights, vertical jump and 20 meters shuttle run were measured through tests. Concentric quadriceps and concentric hamstring force tests at 60º/sn and 180º/sn angular velocities was conducted through muscular force and endurance isokinetic dynamometer (Cybex Humac Norm 2009), before and after the exercises. Statistical evaluation of findings is made by SPSS 21.0 computer package program, arithmetic means and standard deviations of all parameters were calculated. Since there were lack of total data (n=30), Kruskal-Wallis H test is made to find differences among the groups, Mann-Whitney U test is conducted to determine at which group the difference is originated. In order to find in-group differences, Wilcoxon T test is used. Differences at the level of P< 0,05 will be accepted as meaningful. In the study, significant increments were seen among isokinetic force preliminary tests and final tests of DQOG60º/s, DHPT60º/s, DHOI60º/s and DHOG60º/s, NDHOI60º/s, NDHOG60º/s and NDHPT180º/s.