Yahudi Mistisizm: Kabala
Jewish Mysticism: Kabbalah
- Tez No: 190416
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HUZEYFE SAYIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tasavvufi bir gelenek olan Kabala, Yahudi Mistisizminin sözlü ve yazılı kaynağınıteşkil etmektedir. branice anlamı ? almak, kabul etmek, vahiy olarak almak ? olan busözcük ?qbl? kökünden türemiştir. Yahudi mistikleri olan Kabalistler, eski Ahit'in ilkbeş kitabı Torah'ı mistik manada yorumlayarak ona gizemli ve özel manalar yüklerler.şte Kabalist gelenek de kaynağını buradan alır. Kabala geleneği, Musa'ya Sina dağındavahyedildiğine inandıkları Torah'ın yazılı ve sözlü olarak iki şeklinin bulunduğunuiddia eder.Kabalalist geleneğin, başlıca öğretileri ve iddiaları maddeler halinde ve şu şekildeözetlenebilir:Evren bir bütündür ve belli bir düzen doğrultusunda sürekli hareket halindedir.Evrende yer alan her şey Yaratıcı'nın bir parçasıdır; nsan da, evrenin ve Yaratıcı'nınbir parçası olarak bir 'Küçük Evren'dir.Evren ve insan Ezelû Işık'tan intişar eder. Bu Ezelû Işık dünyevû her şeye nüfuzetmiştir.Tanrı kendini on ayrı oluşum aşamasıyla göstermiştir. Bu aşamalar, Kabalistgelenek içinde Sefira adını alırlar. Çoğulu Sefirot olan bu sözcük branice'de“sayılar”anlamına gelmektedir.Kabala'nın yazıya geçirilmiş üç eski ana metni mevcuttur. Bunlar Kabala'nın yazılıyönünü teşkil ederler. 12. yüzyılda ortaya çıkan Parlaklık Kitabı Sefer ha Bahir'inYahudi mistisizmi ve genel olarak Yahudilik üzerindeki etkisi derin ve kalıcı olmuştur.Eski Ahit'in geniş, kapsamlı bir simgesel yorumu olarak kabul edilen Bahir ile beraberYahudiliğe ruhgöçü (gilgul) kavramı girmiştir. Sefer Yezirah (Yaratılış Kitabı), büyüve evrenbilim (kozmoloji) konularına dayanılarak yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kabbalah, which is a teosophical and oral tradition is also called as Jewish mysticism. Itwas derived from the word ?qbl? of which meaning is ?taking-accepting-taking byapocalypse?. Jewish mystics kabalists intend that it covers all the divine things whenthey say that Kabbalah is an oral and mystic tradition. Thus Kabbalah tradition is basedon this point. Kabbalah tradition claims that there are two forms of Torah, about whichthey believe that it was given in Sina Mountain to Mose.Major doctrines and claims of Kabbalah tradition can be summarized as below:Universe is an entire and has a constant movement in a certain regulation.Universe and human being comes out an from Eternal Light. This Eternal Lightpenetrates all earthly things.God is also an immanent and transcendental god as Ein (premptory absence) andEin- Sof (premptory everything)God showed himself in ten formation stages. These stages are named sefira inKabbalah tradition.ıt?s plural is sefirot and it means numbers in Hebrew.During the XVIIIth century Jewish spiritual life reached to the apex with Kabbalahmystics İsaac Luria and Moses Cordovero.There are three old texts of written Kabbalah. Sefer ha Bahir (Brilliancy Book) which iswritten in XVIIth century has a deep and permanent effect on jewih mysticism andwhole jewish Sefer Yetzirah (Creation Book) is the first known work about magic anduniverse science (cosmology).