Polis meslek yüksek okulları eğitim programının yeterliğinin değerlendirilmesi (Kayseri, Yozgat, Samsun, Malatya, Aksaray Polis Meslek Yüksek okulları örneği)
Evaluation of competence of vocational police schools educational program ( the case study in Kayseri, Yozgat, Samsun, Malatya, Aksaray Vocational Police schools)
- Tez No: 190421
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİYAZİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Güvenlik ihtiyacı toplumun en önemli gereksinimlerinden biridir. Bu önemli ihtiyacınkarşılanması ise sayısı her geçen gün artan ve niteliği sürekli değişen suçlar göz önünealındığında yetişmiş meslek elemanları ile mümkündür. Çünkü polislik bir meslektir veuzmanlık gerektirir. Bireylerin uzmanlaşabilmesi de bu alanda eğitim veren okullar sayesindeolur. Ülkemizde polis memuru yetiştiren okullar polis meslek yüksek okulları adıyla bilinirler.Bu okullar hizmet ettiği nitelikli polis yetiştirmek amacı ile eğitsel, yapısal ve idari anlamdaörgütlenmişlerdir.Bu araştırmanın temel amacı toplumun istek ve beklentilerini en üst düzeydegerçekleştirebilecek nitelikli polisler yetiştirme görevini üstlenen polis meslek yüksekokullarının eğitim programlarının yeterliğini programın öğeleri olan hedefler, içerik, eğitimdurumları ve değerlendirme öğeleri açısından öğrenci, yönetici ve öğretim elemanlarınıngörüşlerine göre değerlendirmektir.Bu amaçla ülke genelinde 2004-2005 eğitim ve öğretim yılında faaliyet gösteren ve araştırmaevrenini oluşturan 26 polis meslek yüksek okulundan 5 tanesi (Kayseri, Yozgat, Samsun,Aksaray ve Malatya Polis Meslek Yüksek Okulları) örneklem olarak seçilmiş ve seçilen buokullarda eğitim gören 1044 2. sınıf öğrencisi ve bu okullarda görev yapan 107 yönetici veöğretim elemanı araştırmaya dahil edilmiştir.Katılımcılara uygulanmak için kişisel bilgiler bölümü ve açık uçlu son 4 soru hariç olmaküzere toplam 56 soruluk Likert tipi soru geliştirilmiştir. Anketten elde edilen veriler SPSS ForWindows 10.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. polis meslek yüksek okullarınıneğitim programının yeterliğini tespit etmek amacıyla ankete verilen cevapların frekansları,yüzde dağılımları ve aritmetik ortalamaları hesaplanmış ve analize tabi tutulmuştur.Çalışmanın sonucunda PMYO eğitim programının öğelerinden hedefler, eğitim durumları vedeğerlendirme öğelerinin yeterli olduğu, fakat içerik öğesinin istenen düzeyde yeterliolmadığı ortaya çıkmıştır. Genel olarak PMYO eğitim programı öğeleri açısından yeterligörülmektedir. Eğitim programının öğeleri içinde en yeterli görülen öğe değerlendirmeöğesidir. Öğrenciler, öğretim elemanları ve yöneticiler eğitim programına yeni derslerineklenmesi, eğitim programından bazı derslerin çıkarılması ve eğitim programındaki bazıderslerin okutulmasında öncelik sırasının değiştirilmesi yönünde görüş bildirmişlerdir. Ayrıcabu çalışmada PMYO'ların eğitim programının yüklü olduğu ve PMYO'larda yeterli düzeydeprogram değerlendirme ve program geliştirme çalışmalarının yapılmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Need of security is one of the most important necessity of the society. When we take intoconsideration the permanently changing and every day increasing number of crimes,satisfying this important need can be possible with qualified policemen. Police duty is aprofession and necessiates specialization. By means of schools which educate people onpolice duties, individuals can become an expert on this field. In our country these schools arenamed as vocational police schools. These schools educates police students two years atuniversity level and had been organized as educationaly, structionally and managerially forthe purpose of educating qualified policemen.Vocational police schools assume to educate qualified policemen who will be able to meet therequirements and expectations of the society at the highest level. The main aim of this searchis to evaluate the competence of vocational police schools curriculum from the point ofprogram elements (objectives, content, educational conditions and evaluation) according tothe students?, administrators? and educators? opinions.For this aim, 5 vocational police schools (Kayseri, Yozgat, Samsun, Aksaray and MalatyaVocational Police Schools) have been chosen as example among 26 vocational police schoolsall over the country in 2004-2005 educational period. From these 5 vocational police schoolstotally 1044 second year students and 107 administrators and educators participated in thisstudy. Likert type questionnaire with 56 questions was developed and added another 4questions for demographic data. After practicing survey, it has been done statistical analysison results using SPSS For Windows 10.0 Statistical Program. To determine the competenceof Vocational Police Schools educational program given answers? frequencies, percentage ofdispersals and arithmetic mean were calculated and analyzed.As a result of this study, it is found that objectives, educational conditions and evaluationelements of vocational police schools educational program are competent, but the otherelement of the program content is not competent enough. Generally, it is seen that vocationalpolice schools educational program is competent in point of educational program elements.Evaluation element is the most competent element among the educational program elements.According to the students, educators and administrators? opinion new courses have to be putinto the educational program and some courses have to be extract from the educationalprogram and some courses? priority order have to be changed in the educational program. İnaddition it is found that vocational police schools educational program is very heavy programand program evaluation and program development studies are not taking place sufficiently invocational police schools.