Esnek vardiya çizelgeleme problemleri için model önerileri ve bir işletmede uygulama
Model suggestions for flexible shift scheduling problems and application to an organisation
  1. Tez No: 190420
  2. Yazar: BANU SUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada , vardiya başlama saatlerinde, uzunluklarında ve mola yerleştirmesindeesneklik gerektiren problemler için optimum vardiya çizelgelemesi yapmak üzere tamzamanlı ve kısmi zamanlı tamsayılı matematiksel modeller sunulmuştur.Geliştirdiğimiz modeller; Kayseri Fevzi Çakmak Türk Telekom Müdürlüğü OperatörlüServisler Uzmanlığı'nın vardiya çizelgeleme problemine uygulanmıştır.Modellerimizin çözüm olarak getirdiği çizelgelerle, uygulamanın yapıldığı kuruluşunfiili vardiya çizelgesi karşılaştırıldığında, toplam işgücü ve çalışma saatlerinde ciddifarklar çıkmıştır. Geliştirdiğimiz modeller; toplam işgücü ve günlük çalışılan saatsayıları daha düşük olan çizelgelere yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, Full time and Part time integer programming models are developed to beused for determining optimal shift schedules which allow for flexibility in shiftstarting times, durations and break placements.The models are then applied on the shift scheduling problem of Kayseri FevziÇakmak Türk Telekom Müdürlüğü Operatörlü Servisler Uzmanlığı. Significantdiscrepancies are observed between the schedules that are the outcomes of the modelsdeveloped in this paper and the shift schedule that is implemented so far in theorganisation on which the models are applied in terms of total workforce and totalworking hours. Much less total workforce and total working hours is involved in theschedules recommended by the models.