Türk havacılık tarihine eleştirel yaklaşım
  1. Tez No: 190450
  2. Yazar: GÖKHAN TAŞKESEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL KARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Efsaneler ile başlayan havacılık tarihi Orta Çağda Rönesans'ın ve insanlıkdünyasının büyük dehalarından, bilim adamı, ressam, fizikçi, Leonardo da Vinci'ninkuşların uçuşuna dair ilk bilimsel ve teknik araştırmayı ve bunun ışığı altındamekanik araçlarla uçuşun taklit edilme olanaklarını eserlerinde incelemesiyle dahasomut hal almıştır. Bunu 1783 yılında ilk balonunun uçuşu ve 1903 yılında ilk uçağınuçuşu takip etmiştir. İkinci Dünya Savaşı havacılık konusunda yeni teknolojilerinuygulandığı bir dönem olmuştur. Çok geçmeden insanoğlu uzayda yerini almıştır.Türk havacılığı ise Atatürk döneminde büyük bir ivme kazanmıştır. İlk uçakyapım çalışmaları, uçak fabrikasının açılması, Türk Hava Kurumu ve Türk Kuşu'nunkuruluşu bu döneme rastlamaktadır. Ancak İkinci Dünya Savaşı'nın bitimiyle belirenRus tehdidini bertaraf edebilmek maksadıyla ekonomik ve askeri alanda başlatılandış yardımlar ile birlikte dışa bağımlılık süreci başlamıştır. Bu her alanda olduğu gibihavacılık alanında da dışa bağımlılığı gündeme getirmiştir. Bu nedenle Türkiye'ninAtatürk döneminden sonra almaya başladığı dış yardımlar üzerinde önemledurulmuştur.Araştırmanın anahtar kavramları şunlardır:- Cumhuriyet Tarihi- Havacılık- Türk Havacılığı- Uzay Havacılığı
Özet (Çeviri)
After having been told merely in legends for centuries, ?aviation? became aconcrete advancement of the humanity after Leonardo da Vinci, the genius scientist,artist and the physicist of the Renaissance, started his first scientific and technicalresearch on the flight of birds and went further to analyze the possibilities of thesimulation of flight by mechanical vehicles. The studies on this field followed by theintroduction of the first balloon 1783 and the first plane in 1903. The Second WorldWar emerged as a period of implementation of the new aviation technologies. It didnot take much for the first human being to penetrate the atmosphere and to stepfurther into the space.On the other hand, Turkish aviation industry gained a momentum during theAtatürk era. The construction of the first Turkish plane, the opening of the first planefactory, and the establishment of Turkish Aviation Institution and ?Türk Kuşu?(?Turkish Bird?) coincide with this period. Due to the Soviet threat, which emergedwith the end of Second World War, however, Turkey became more dependant onforeign assistance in the fields of military and economy. This process also affectednegatively Turkish Aviation Industry. Therefore, the foreign assistance that Turkeyreceived after Atatürk era has been significantly emphasized in this dissertation.