Farklı eğitim düzeyindeki kadın tüketicilerin giyim eşyası satın alma davranışları
Behaviors of women consumers of hidden education lever on clothes shopping
  1. Tez No: 190449
  2. Yazar: NURSEN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞADAN TOKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma farklı eğitim düzeyindeki kadınların giyim eşyası satın alma davranışlarınıbelirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın çalışma evreni Ankara ili Elmadağ ilçesindebulunan farklı öğrenim durumlarına sahip 18 yaş üzeri kadınlardır. Çalışma evrenini temsil etmeküzere örneklem olarak rasgele seçilmiş 300 kadına, araştırmacı tarafından geliştirilen anket formuuygulanmıştır.Üniversite ve üstü mezunlarının giyim eşyası satın alma kararı verirken daha çok arkadaştanetkilendikleri; ilköğretim mezunlarının çocuklarından etkilendikleri; lise ve dengi okulmezunlarının ise anneden etkilendikleri belirlenmiştir. Farklı öğrenim düzeyine sahip kadınlarıngiyim eşyası satın alma kararı verirken arkadaştan, anneden ve çocuklarından etkilenmelerindegözlenen bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur (p.05).lköğretim ve lise ve dengi okul mezunu kadınların üniversite ve üstü mezunu kadınlara göregiysinin fiyatını daha çok dikkate aldıkları ve yine lise ve dengi okul mezunları ile üniversite veüstü mezunu kadınların ilköğretim mezunu kadınlara göre giyim eşyasında giysinin modayıyansıtması özelliğini daha çok dikkate aldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine the shopping behaviors of women with differenteducational backgrounds. The scope of the study is women varying in age 18 and over in Elmadağ,Ankara. A questionnaire prepared by the analyst has been given to 300 randomly chosen women asthe sampling group.It has been also found out that those with a university and/or post-graduate degree arebasically affected by their friends while primary school graduates by their children and those withhigh school degrees by their mothers. The said difference for women with different educationalbackgrounds deciding what to buy is statistically significant (p.05).It has been also found out that high school graduates pay much more attention to the price ofthe clothes more than those with a university degree whereas the latter and high school graduatescare that their clothes be fashionable.